Święto Dziękczynienia już minęło, ale sezon świątecznego gotowania trwa aż do końca roku. Jakie urządzenia należą do Twojego świątecznego repertuaru? Czy jesteś częściowym zwolennikiem wakacyjnych wołów roboczych do pieczenia, takich jak kuchenka i mikser, czy też szukasz wolnowaru, aby rozgrzać trochę świątecznej radości po trudnym roku?

Cyrkulator zanurzeniowy sous vide może nie być tradycyjnie kojarzony z wakacjami, ale może znacznie ułatwić Ci czas spędzony w kuchni w tym sezonie wakacyjnym, dając Ci kolejną opcję gotowania. To może być game-changer jeśli jesteś odpowiedzialny za przygotowanie dużego posiłku na Boże Narodzenie, Hanukkah, lub innego święta.

"Gotujesz tak wiele rzeczy w czasie świąt, a większość domów ma tylko jeden piekarnik" - mówi Gerard Bertholon, szef kuchni i główny strateg Cuisine Solutions, która dostarcza gotowe do gotowania potrawy sous vide do restauracji i największych sprzedawców detalicznych. Sous vide był kiedyś znaleźć głównie w restauracjach i nadal jest nieco niszowy w domach. Jednak ci, którzy chcą spróbować swoich sił w prostej metodzie gotowania, który został nazwany "niezawodny", teraz mają wiele możliwości wyboru przenośnych urządzeń, a sous vide jest nawet oferowane jako funkcja na high-end kuchenki.

Podczas gdy sous vide jest najczęściej związane z gotowaniem mięs, jest to świetna opcja dla warzyw, i nie ma ich dużo na typowym posiłku wakacyjnym. Ponieważ żywność jest gotowana w próżniowo zamkniętych workach, można gotować wiele warzyw jednocześnie w tym samym garnku.

"Warzywne sous vide jest niesamowite", mówi Bertholon. "Jeśli weźmiesz wystarczająco dużą patelnię lub pojemnik, możesz mieć pięć lub sześć gotujących się warzyw. Warzywa mają tak wiele smaku, gdy gotujesz je w wodzie".

Wskazówki dotyczące gotowania warzyw

Wakacje mogą wziąć swoją kuchnię szturmem, nawet jeśli w tym roku zachowujesz rzeczy w stylu low-key. Kuchenka sous vide może sprawić, że Twoje życie stanie się prostsze. Zamiast tasować naczynia do i z zakresu i piekarnika, można kilka na raz w tym samym garnku. Bertholon ma kilka rad dla domowych kucharzy, którzy chcą zrobić właśnie to.

"Zrób [warzywa] naprawdę zimne", mówi. "Jeśli są gorące, nie uszczelniają próżniowo tak dobrze. Obierz je, oczyść, trzymaj je w lodówce przez kilka godzin, zanim je uszczelnisz próżniowo. Otrzymasz lepszą próżnię."

Jeśli nie masz zgrzewarki próżniowej, możesz użyć metody wypierania wody podczas gotowania sous vide. Temperatura, w której ustawisz swoje urządzenie sous vide, będzie się różnić w zależności od warzywa, ale wiele z nich można gotować w temperaturze 180-185 stopni Fahrenheita.

Daj tym warzywom trochę charakteru, zbyt. "Potrzebujesz jakiegoś rodzaju tłuszczu", mówi Bertholon. "To doda smaku. Dziewięć na dziesięć razy, wkładamy tłuszcz. Również umieścić .7 do 1 procent sodu lub soli. Oznacza to, że jeśli masz 2,2 funta marchewki, wkładasz 7-10 gramów soli".

Odkurzaj, aby zamrozić: Nie musisz gotować żywności natychmiast po zamknięciu próżniowym. Uszczelnione próżniowo mięsa są idealne do zamrażania, mówi Bertholon. "Nie ma powietrza, nie ma utleniania. Ponieważ jest ono całkowicie szczelnie zamknięte, zachowuje wszystkie swoje smaki. Możesz zamrozić go z wyprzedzeniem." Zaleca zamrażanie go tak szybko, jak to możliwe, aby zminimalizować krystalizację.

Unikalna natura 2020 roku prawdopodobnie oznacza, że niektórzy, którzy byli przyzwyczajeni do przyczyniania się do butelki wina, ciasta lub naczynia z tłuczonymi ziemniakami do świątecznego posiłku, mogą złożyć całą rzecz razem sami. Bertholon, który dorastał w Lyonie we Francji (który od dawna nosi nieformalny tytuł Światowej Stolicy Gastronomii) i gotuje od czasu, gdy jego babcia dawała mu pierwsze lekcje jako małemu chłopcu, zaleca, aby prowadzić kuchnię jak "organizację wojskową". Oznacza to pisanie menu, organizowanie wszystkich składników i utrzymywanie harmonogramu.

"Co musisz ugotować najpierw? Co podajesz i jaki jest termin przydatności do spożycia?". Niektóre potrawy, takie jak tłuczone ziemniaki, mogą się lepiej przechowywać. Delikatne potrawy, takie jak sałatki, powinny być przygotowane w dniu posiłku.

Jeśli przygotowałeś jedzenie z wyprzedzeniem, zapisz, o której godzinie zaczniesz je odgrzewać i jak długo to potrwa. Zacznij od dań, których odgrzewanie potrwa najdłużej. "Jeśli indyk będzie potrzebował godziny, a następne danie 45 minut, włóż drugie danie 15 minut później. Zaplanuj, aby wszystko było gotowe w tym samym czasie".

"Musisz to sobie zapisać. Nie rób tego na poczekaniu. Im więcej włożysz z wyprzedzeniem, tym mniej stresu masz.

Warto przeczytać