Jest coś niesamowicie satysfakcjonującego, poza oczywistym odpustem, o dźwięku i teksturze, które pochodzą z gryzienia w doskonale smażone jedzenie. Ta kruchość i chrupkość, nie wspominając o smaku, który pochodzi ze smażenia, może być trudna do porzucenia dla tych z nas, którzy chcą być bardziej świadomi zdrowych wyborów żywieniowych.

Trudno jest odtworzyć wszystko, co związane jest ze smażonym jedzeniem, ale gotowanie we frytownicy może sprawić, że będziesz tego bliski. Wbrew temu, co wskazuje jej nazwa, frytkownica powietrzna nie "smaży" jedzenia. Zamiast tego, działa bardziej jak mały piec konwekcyjny, wykorzystując wentylator do przepychania gorącego powietrza przez jedzenie, tworząc bardziej równomierną teksturę niż w przypadku pieczenia. Frytownica, biorąc pod uwagę jej mniejszy rozmiar, wykona to zadanie szybciej niż typowy piec konwekcyjny. Jego rozmiar sprawia, że frytownica jest również idealna do dań i przekąsek.

Zastosowania frytkownicy powietrznej wykraczają poza zwykłe odtworzenie istoty smażonych ulubionych potraw. Początkowa popularność frytownic wynika z zamiłowania do smażonych potraw" - mówi Dana Angelo White, RD, autorka książki kucharskiej "Healthy Air Fryer Cookbook". "Kiedy już masz jeden, zdajesz sobie sprawę, że jest wiele innych rzeczy, które możesz z nim zrobić. Naprawdę jest w nich coś więcej niż tylko frytki i skrzydełka z kurczaka".

"Prawdziwą zapłatą jest to, że bierzesz przepis na coś, co byłoby gotowane w dużej ilości oleju i możesz go przygotować z bardzo małą ilością, lub nawet bez oleju. Oszczędzasz całkiem sporo tłuszczu i kalorii."

Jako profesor nadzwyczajny i dietetyk sportowy na Quinnipiac University i matka trójki dzieci, White regularnie zwraca się do swojego frytownicy dla zdrowych przekąsek, które można się spodziewać, że wyjdą z frytownicy, takich jak skórki ziemniaczane i chipsy tortilla. Ale sięga również po mniej oczywiste przepisy, takie jak malinowe ciasto jogurtowe, zapiekanka z francuskich tostów i jajka w dziurce.

Jesteśmy na początku sezonu wakacyjnego, kiedy przekąski są tak łatwe do znalezienia jak, migoczące światła i wieńce na latarniach. Twoja rodzina, świąteczni goście i współpracownicy docenią kilka zdrowych opcji wśród tradycyjnych czekoladek, słonych przekąsek i pieczonych smakołyków. Frytownica sprawi, że zdrowe nie będzie oznaczało niesatysfakcjonujące. White podzieliła się kilkoma swoimi ulubionymi produktami:

Air Fryer Beef Jerky: Siedem składników i cztery godziny we frytownicy pozwolą uzyskać przekąskę pełną białka.

Smażony na powietrzu chleb bananowy: Ten słodki przysmak zajmuje tylko 25 minut we frytownicy.

Malinowe Ciasto Jogurtowe: Poza posypką z cukru pudru, słodycz w tym przepisie pochodzi z malin i jogurtu waniliowego.

Warto przeczytać