Większość osób zwróci uwagę na to, jak ważne jest używanie etui do ochrony telefonu. Popularnym wyborem będzie folia ochronna na ekran lub specjalne szkło hartowane. Jak wiele osób myśli o baterii?

Baterie w naszych smartfonach to delikatna technologia. Jeśli nie są prawidłowo użytkowane, mogą zacząć się szybciej psuć, co skutkuje krótszą żywotnością baterii, a w końcu koniecznością jej wymiany.

Istnieje wiele sposobów jak ładować telefon żeby bateria dłużej trzymała oraz sposoby by zapewnić pełną funkcjonalność telefonu przez długi czas. Sprawdź 7 wskazówek, które pozwolą przedłużyć żywotność baterii Twojego smartfona.

1. Używaj oryginalnej ładowarki

Każdy model smartfona ma inną pojemność. Niektóre modele obsługują szybkie ładowanie, a inne nie. Ładowarka może być również wyposażona w mikroskopijne układy scalone, które chronią smartfon przed nagłymi skokami napięcia (np. certyfikowane złącza Lightning w smartfonach Apple).

Lepiej jest używać oryginalnej ładowarki dołączonej do telefonu lub, jeśli jej nie masz, kupić ładowarkę przeznaczoną specjalnie do Twojego modelu telefonu. Dzięki temu telefon i bateria będą chronione przed uszkodzeniem.

Nie zapomnij: Ładowarki, które nie są przeznaczone do danego modelu, zwłaszcza tanie podróbki, mogą spowodować samozapłon smartfona lub ognia.

2. Unikaj ekstremalnych temperatur

Baterie smartfonów nie są odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Tak zwany komfortowy zakres temperatur wynosi od 16 do 22 stopni Celsjusza. Wynika to z faktu, że klimat w Polsce nie jest idealny dla smartfonów. Ważne jest, aby nie wystawiać smartfona na zbyt silne działanie słońca lub mrozu.

Temperatury przekraczające 35 stopni Celsjusza są szczególnie niebezpieczne dla baterii smartfonów.

Jeśli spędzasz lato na plaży lub latem na działce, nie zostawiaj smartfona na kocu pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W zimie trzymaj go w wewnętrznej kieszeni kurtki.

3. Dbaj o ładowanie baterii.

W nowoczesnych smartfonach stosowane są baterie litowo-jonowe. Nie mają one efektu pamięci, co jest dużą zaletą w porównaniu ze starszymi typami baterii (niklowo-kadmowymi lub niklowo-wodorkowymi). Można je także ładować. Nie zużywają się szybciej. Dlaczego? Ponieważ ich żywotność jest mierzona liczbą cykli ładowania.

ladowanie telefonu

Jeden cykl ładowania odpowiada wykorzystaniu 100% pojemności akumulatora. Działa to następująco.

Załóżmy, że w ciągu jednego dnia zużyłeś 80% swojego akumulatora. Po powrocie do domu naładowałeś go do 100%. Jeśli w ciągu następnego dnia stan akumulatora spadnie o 20%, zostanie on naładowany do 100%. Dwa dni odpowiadają jednemu cyklowi ładowania.

Baterie smartfonów wytrzymują zwykle kilkaset ładowań. W zależności od tego, jak często używasz smartfona, może on działać od 2 do 3 lat.

Zalecany poziom naładowania mieści się w przedziale od 40-60% do 80-90%. Pełne naładowanie telefonu nie jest szkodliwe.

4. Nie pozwól, by bateria padła do cna

Zalecany poziom naładowania podlega pewnym ograniczeniom. Zalecany poziom naładowania baterii litowo-jonowych nigdy nie powinien być przekraczany. Stare ludowe powiedzenie, że bateria powinna być rozładowana do 0%, nie jest już prawdziwe.

Akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe, o których była mowa wcześniej, powinny być naładowane do zera przynajmniej za pierwszym razem. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie tylko nie jest to zalecane, ale jest to również niepotrzebne.

Podłącz go do ładowarki, jeśli na ikonie stanu akumulatora widnieje napis np. Podłącz go do ładowarki, jeśli na ikonie stanu akumulatora widnieje napis co najmniej 15-20%.

5. Nie bój się zostawiać telefonu na noc bez nadzoru

Kolejna rzecz jest związana z technologią litowo-jonową. Możesz pozostawić telefon podłączony do sieci przez całą noc. Nie musisz się martwić o przeładowanie baterii.

Nowoczesne baterie smartfonów są wyposażone w mechanizmy zabezpieczające przed przeładowaniem. Oprogramowanie wyłączy zasilanie, aby chronić urządzenie przed przeładowaniem, jeśli stwierdzi, że bateria smartfona jest w pełni naładowana.

6. Oszczędzaj energię baterii

Pojedyncze ładowanie może wydłużyć czas pracy baterii telefonu. Pozwoli to zmniejszyć liczbę cykli ładowania i spowolni naturalne starzenie się baterii.

Na przykład można:

  • Zmniejszyć jasność ekranu
  • Ustawić automatyczną regulację jasności ekranu
  • Odświeżać tylko mniej ważne aplikacje;
  • Nieużywane lub rzadko używane aplikacje powinny być usuwane.
  • Jeśli z nich nie korzystasz, wyłącz moduły łączności, takie jak hotspot, WiFi czy Bluetooth.

To tylko kilka z wielu przykładów. Więcej wskazówek dotyczących oszczędzania baterii można znaleźć w poniższym artykule. Wiele z nich można wykorzystać nawet wtedy, gdy nie masz iPhone'a. Wiele funkcji systemów iOS i Android jest identycznych.

7. Nie zapomnij o nieużywanym smartfonie

Być może trzymasz zapasowy telefon w szufladzie, nawet jeśli go nie używasz. Warto o niego dbać, aby działał, gdy będziesz go potrzebować.

Jak już wspomnieliśmy, baterie litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane poniżej 0%. Nie należy też pozostawiać ich pustych przez zbyt długi czas.

Utrzymuj baterię smartfona w pełni naładowaną, ładując ją do 50%. Dzięki temu bateria będzie się rozładowywać powoli i równomiernie.

Taka metoda ładowania może wystarczyć nawet na sześć miesięcy. Po sześciu miesiącach ponownie naładuj baterię do poziomu 50%.

Istnieje wiele sposobów na utrzymanie baterii smartfona w stanie naładowanym przez dłuższy czas. Dzięki temu będziesz mógł dłużej korzystać ze swojego smartfona bez konieczności wymiany baterii.

Warto przeczytać