W społeczeństwie nadal wiele osób traktuje psychologów z nieufnością. Uważa, że ich pomoc jest potrzebna w ostateczności, a przyznanie się, że nadszedł taki moment, jest problemem samym w sobie. Tymczasem jest wiele sytuacji, w których pomóc nam może wyłącznie psycholog.

Psycholog a psychiatra

Ze względu na częste mylenie psychologa z psychiatrą, warto wskazać różnicę między tymi profesjami. Psycholog to osoba z wyższym wykształceniem specjalistycznym. Psycholog pomaga znaleźć wyjście z trudnych sytuacji, rozwiązać problemy. Jednak nie leczy zaburzeń i chorób psychicznych. Psychiatra to osoba z wyższym wykształceniem medycznym, specjalista w dziedzinie psychiatrii. Leczy osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, zwykle w szpitalu, głównie za pomocą pigułek i zabiegów. Psychoterapeuta to psychiatra, który przeszedł dodatkowe szkolenie. Potrafi przepisać leki, doradzać i leczyć różnymi metodami psychoterapii. Psychoterapeuta pojawia się w przypadku gdy niezbędna jest rehabilitacja pacjentów z poważnymi chorobami, jak i do leczenia zaburzeń, które w taki czy inny sposób przeszkadzają w życiu, pracy, budowaniu relacji. Więcej dowiesz się w artykule "Psycholog a psychiatra. Jakie są różnice?".

Czy potrzebuje pomocy?

Mówienie komuś, że powinien iść na terapię lub że potrzebuje terapii, może być stygmatyzujące. Jednocześnie musimy zdać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach rozmowa z najbliższymi, a nawet pełne ich wsparcie nie rozwiąże problemów danej osoby. W takim przypadku niezbędna jest pomoc psychologa. Terapia jest również bezpiecznym miejscem do rozmowy o wyzwaniach życiowych, takich jak rozstania, smutek, trudności rodzicielskie lub problemy rodzinne. Terapia dla par może pomóc ci i twojemu partnerowi w radzeniu sobie z problemami w związku i w nauce nowych sposobów nawiązywania relacji. Towarzystwo Psychologicznie zaleca skorzystanie z pomocy psychologa gdy:

• Myślenie o problemie lub radzenie sobie z nim zajmuje ci co najmniej godzinę każdego dnia

• Problem powoduje że unikasz danej aktywności

• Problem spowodował obniżenie jakości twojego życia

• Problem wpłynął negatywnie na szkołę, pracę lub relacje

Warto zauważyć, że wskazówki na żadnym etapie nie wskazują definicji samego problemu. Jest to bowiem pojęcie uniwersalne. Problemem określamy każdy stan emocjonalny, który przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu.

Objawy

Jak objawia się „problem” w życiu codziennym? Możesz mieć wrażenie, że masz zbyt wiele rzeczy do zrobienia lub zbyt wiele problemów, z którymi nie umiesz sobie poradzić. Bez względu na to, co robisz, masz wrażenie, że nie jesteś w stanie odpocząć. Stres i zmęczenie mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ten fizyczny objaw często wynika z problemów ze zdrowiem psychicznym lub im towarzyszy. Może wskazywać na depresję. Zmęczenie może powodować, że śpisz więcej niż zwykle lub masz problemy ze wstawaniem rano z łóżka. Pojawia się nieproporcjonalna wściekłość lub złość oraz niespokojne, lub natrętne myśli. Od czasu do czasu martwienie się o coś jest czymś normalnym, ale jeśli zajmuje znaczną część dnia lub powoduje objawy fizyczne, terapia może pomóc ci sobie z tym poradzić.

Warto przeczytać