Pierścionek ze szmaragdem to element biżuterii, dość powszechny na rynku. Coraz więcej osób docenia ten wyjątkowy kamień, dlatego też znajduje on swoje miejsce chociażby w pierścionkach zaręczynowych. Korzysta się jednak z niego również w produkcji kolczyków, naszyjników oraz innych rodzajów biżuterii. Bardzo często zestawia się go z diamentami. Ludziom powszechnie kojarzy się on a kolorem zielonym jednak nie jest to jedyna barwa, w której on występuje. Szmaragdy w zależności od swojego pochodzenia mogą mieć także kolor czerwony, żółtozielony oraz niebieskozielony. Uznaje się, że najbardziej zachwycające szmaragdy są wydobywane na terenach kopalni w Kolumbii. Znajdowane są one jednak również w Austrii, Rosji, Pakistanie, Brazylii czy Norwegii. Biżuteria z tymi wyjątkowymi kamieniami, jest natomiast dostępna na całym świecie.

Szmaragd: symbolika

Wiele osób inwestując w szmaragdy, zwraca uwagę również na ich symbolikę. W gruncie rzeczy każdemu z kamieni szlachetnych jest przypisywana jakaś symbolika i nie inaczej jest również w tym przypadku. Zwyczajowo mówi się, że szmaragd jest symbolem wewnętrznej siły oraz wewnętrznego szczęścia. Mówi się również o jego działaniu kojącym oraz uspakajającym. Łączy się to bezpośrednio z zielonym kolorem szmaragdu, który także uważa się za wyciszający. Barwa zielona ma wpływ na układ nerwowy człowieka, stabilizując go. Kolor ten bardzo często kojarzy się z naturą oraz przyrodą. Ma wpływ na odczuwanie poczucia szczęścia oraz spokoju. Dlatego też osobom cierpiącym na zaburzenia nerwowe, bardzo często pokazuje się zielone obrazy. Szmaragd został na przestrzeni lat bardzo dokładnie przebadany jako kruszec. Udało się również stwierdzić, że ma on niebywała właściwości, mające dobry wpływ na wzrok. Te liczne zalety sprawiają, że szmaragdy coraz częściej są wybierane jako kamienie w wyjątkowych pierścionkach zaręczynowych.

Ile kosztuje pierścionek ze szmaragdem?

Trudno jest w gruncie rzeczy jednoznacznie określić, jaka jest cena pierścionka ze szmaragdem. Wszystko jest bowiem uzależnione od tego, jakie kruszce stanowią resztę składowych pierścionkach. Najdroższymi są oczywiście te, które są wykonane ze złota najwyższej próby. Złoto o próbie 333 jest mniej szlachetne, ale dużo tańsze i właśnie z tego względu coraz więcej osób decyduje się na to, aby zainwestować właśnie w nie. Takie złoto także nie niszczeje, dobrze znosi codziennego użytkowanie, jest odporne na zarywania itp.

Najlepiej szmaragd sprawdza się w pierścionkach z żółtego złota, choć niekiedy zdarza się również wkomponować taki kamień w białe złoto lub srebro. Jeszcze kilkanaście lat temu kamieniem, który pojawiał się w pierścionku zaręczynowym, był oczywiście diament. Oczko przezroczyste, uważane za najbardziej klasyczne oraz ponadczasowe. Obecnie kobiety natomiast bardzo często stawiają na nietuzinkowość oraz kolor. Szmaragd jest jedną z propozycji, ale barwnych kamieni szlachetnych na rynku jest oczywiście o wiele więcej.

Aby znaleźć wyjątkowy pierścionek ze szmaragdem, warto przede wszystkim zapoznawać się z bardzo bogatą ofertą internetowych sklepów jubilerskich. Coraz częściej to one są docelowym miejscem, w którym kupuje się pierścionek zaręczynowy. To co je wyróżnia to fakt, że bardzo często oferują swoje towary w przystępniejszych cenach.

Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego swojej wybrance, ma naprawdę bardzo długą i imponującą historię. Już w czasach starożytnego Egiptu, praktykowano taki zwyczaj. Wówczas oczywiście jubilerstwo było mniej rozwinięte, a ludzie nie mieli dostępu do kamieni szlachetnych w takim stopniu, jak jest to obecnie. Dlatego też mężczyźni wręczali swoim kobietom pierścionki, które były wykonywane z drutu. W starożytnej Grecji pierścionki wykonywano natomiast z metalu. W wyższych warstwach społecznych, u osób naprawdę bardzo zamożnych, praktykowano wręczanie pierścionków, które były wykonywane ze złota. Jeśli natomiast chodzi o nominalne chrześcijaństwo, pierścionki zaczęto wręczać dopiero na przełomie XII/XIII wieku.

Jak zatem widać, tradycja ta ma niezwykle długą historię. Obecnie mężczyźni mają jednak znacznie szersze pole do popisu, jeśli chodzi o pierścionki oraz kamienie szlachetne, które się w nich znajdują. Dziś nie trzeba skupiać się jedynie na brylantach oraz diamentach. Warto natomiast zwrócić uwagę na szmaragd posiadający bogatą symbolikę i kolor, który działa uspakajająco na wnętrze. Szmaragdy nie są tanimi kamieniami, ale na wskroś wyjątkowymi i natychmiastowo rzucającymi się w oczy.

Warto przeczytać