Wybór tornistra jest istotny zarówno u dzieci rozpoczynających, jak i kontynuujących przygodę ze szkołą. Plecak powinien mieć właściwy rozmiar, odpowiednią ilość przegródek, czy regulację szelek. Z perspektywy dziecka liczyć się będą także wzór i kolorystyka, które zwykle są inne w przypadku produktów dla dziewczynek i chłopców. Dostępne w sprzedaży plecaki różnią się od siebie pod kątem wielu kryteriów. Podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się dobre tornistry dla chłopców zaczynających i kontynuujących naukę. Który plecak wybrać i jak to zrobić?

Na zakupy tornistra dla chłopca wybierz się z dzieckiem, w końcu to ono będzie go nosić

Rodzice często zapominają, że zakup akcesoriów dla dziecka warto konsultować bezpośrednio z nim samym. Maluch w wieku szkolnym potrafi precyzyjnie określić swoje upodobania, co może być kluczowe podczas zakupu tornistra. Bywa, że rodzice błędnie odczytują gust swoich dzieci, w efekcie czego zakupione akcesoria szkolne używane są niechętnie. Wybierając tornistry dla chłopców warto więc wziąć pod uwagę to, co podoba się dziecku.

W sprzedaży znajdują się dziesiątki tornistrów z wzorami dla chłopców. Plecak może być zdobiony wzorami geometrycznymi, bohaterami kreskówek, czy motywami nawiązującym do ulubionych sportów. Praktycznym wyborem są plecaki utrzymane w ciemnej kolorystyce, ponieważ nie są na nich widoczne plamy i zabrudzenia powstające podczas normalnego używania produktu. Zarówno ciemne, jak i jasne tornistry dla chłopców wyposażone są zwykle w elementy odblaskowe. Ich obecność warto sprawdzić przed dokonaniem zakupu. W ten sposób zwiększy się bezpieczeństwo i widoczność dziecka na drodze - bez względu na wybraną kolorystykę plecaka.

Niekiedy tornistry dla chłopców wyposażone są w wymienne ozdoby i zawieszki. Pełnią one praktyczną funkcję, ponieważ pozwalają modyfikować wygląd plecaka w zależności od preferencji dziecka. To ważne zwłaszcza w przypadku maluchów zaczynających przygodę ze szkołą. Tornister, który przestał podobać się dziecku, może być powodem jego niechęci wobec szkoły. Warto więc mieć pod ręką plecak, którego wygląd z łatwością można zmienić - tak by znów podobał się chłopcu. Nie trzeba będzie wówczas kupować nowego tornistra.

tornister dla chłopca

Sprawdź ustawienia, funkcje i możliwości tornistra przed zakupem

Po stronie rodziców leży kontrola cech użytkowych tornistra. Kluczowe będą elementy pozwalające na ergonomiczne ułożenie plecaka, jego dopasowanie do wzrostu dziecka, czy wreszcie swobodne przenoszenie w nim akcesoriów szkolnych. Wybierając tornistry dla chłopców warto zwrócić uwagę na:

  • Budowę tyłu plecaka. Tył plecaka powinien być uformowany ergonomicznie, a zamontowane na nim gąbki powinny dbać o komfort podczas noszenia tornistra. Stelaż musi być lekki, tak by nie zwiększać wagi plecaka i jednocześnie stabilizować jego pozycję.
  • Regulację ramiączek i dodatkowe pasy stabilizujące. Tornister powinien mieć solidną regulację ramiączek, która nie będzie zmieniać swoich ustawień podczas użytkowania. Plecak może mieć także dodatkowe pasy stabilizujące wokół klatki piersiowej i bioder, które zwiększą stabilne ułożenie ramiączek oraz odciążą kręgosłup dziecka.
  • Miejsce do przechowywania książek i akcesoriów szkolnych. Dzieci zaczynające i kontynuujące naukę potrzebują odpowiednio dużej ilości miejsca na podręczniki, zeszyty, piórnik i pojemnik śniadaniowy. Dobrze, jeśli wewnątrz plecaka znajdują się przegrody pomagające utrzymać porządek. Dzięki temu maluch będzie miał łatwy dostęp do potrzebnych mu przedmiotów.
  • Elementy znajdujące się na zewnątrz tornistra. Chodzi o mocny uchwyt do przenoszenia plecaka oraz ucho do jego zawieszania przy ławce szkolnej. Rodzice mogą zwrócić także uwagę, czy tornister posiada zewnętrzne kieszenie, w których przechowywać można chusteczki, napoje lub inne akcesoria niezbędne w szkole.

Kupując tornister dla chłopca można także zwrócić uwagę na jego dodatkowe wyposażenie. Niekiedy plecak sprzedawany jest w komplecie z akcesoriami przydatnymi podczas zajęć w szkole. W skład zestawu może wchodzić piórnik wraz z wyposażeniem, czy worek na obuwie i strój do ćwiczeń. Dzięki temu rodzic nie będzie musiał dokonywać oddzielnych zakupów akcesoriów dla swojego dziecka. Dodatkowo wyposażenie plecaka utrzymane będzie w jednolitej kolorystyce, co zmniejszy ryzyko pomyłki i zabrania ze szkoły nie swojego piórnika lub worka ze strojem sportowym.

Przeglądając tornistry dla chłopców dobrze mieć na uwadze nie tylko ich wygląd, ale także funkcjonalność. Warto sprawdzić pojemność, wagę i dodatkowe wyposażenie plecaka. Na zakupy można zabrać dziecko, ponieważ to ono będzie finalnym użytkownikiem tornistra. Wspólnie z rodzicami uda mu się wybrać produkt o wymarzonym wyglądzie, ze świetnymi cechami użytkowymi i w rozsądnej cenie.

Warto przeczytać