BDSM - co to?

BDSM to skrót, określający grupę praktyk seksualnych, który pochodzi od angielskich słów „bondage”, „domination”, „sadism” oraz „masochizm”. W wolnym tłumaczeniu te cztery słowa można tłumaczyć jako „związanie”, „dominacja”, „sadyzm” i „masochizm”.

Głównym założeniem praktyk BDSM jest czerpanie satysfakcji seksualnej z czynności wymierzania kar, wiązania oraz całkowitej uległości. Osoby, które wprowadzają do swoich sypialni zabawy o charakterze BDSM, odczuwają przyjemność z poczucia posiadania na wyłączność drugiej osoby (lub bycia czyjąś własnością). Dyscyplinowanie, nadawanie kar oraz zachowania polegające na zniewoleniu partnera, powodują odczuwanie satysfakcji z sesji BDSM. W praktykach tego rodzaju niezwykle ważna jest odpowiednia komunikacja między partnerami. W relacji BDSM nie tylko niezbędna jest obopólna zgoda partnerów, ale też jasne sygnalizowanie wszelakich komunikatów. Praktyki BDSM, często są mylone bowiem z różnymi formami molestowania seksualnego lub gwałtów.

Prawda wygląda zupełnie inaczej – osoby uczestniczące w sesjach, polegających na dominacji i uległości, są w pełni świadome czynności z jakimi będą mieć styczność podczas ich trwania. Żadna ze stron nie jest zmuszana do tego rodzaju zachowań i udział ma na celu zaspokojenie satysfakcji seksualnej wszystkich uczestników. Sprawdź ofertę akcesoriów BDSM na https://eroprezent.pl/akcesoria-bdsm.

związana kobieta, BDSM

Fakty o BDSM

Praktyki BDSM wciąż stanowią jedną z najciekawszych kategorii zachowań, która stanowi pewien fenomen psychologiczny. Fakt, że niektóre osoby mogą czerpać przyjemność z wiązania lub poniżania, czyli czynnościom mającym z pozoru wydźwięk negatywny, sprawia że to fascynujący temat dla badaczy od wielu lat. Oto 5 najbardziej interesujących faktów o BDSM.

Według badań opublikowanych w Journal of Sexual Medicine (czyli czasopiśmie naukowym zajmującym się głównie tematami zachowań seksualnych), osoby preferujące praktyki BDSM w swojej sypialni wykazują się rzadszym odczuwaniem lęku, gniewu oraz smutku. Badanie przeprowadzone, na liczącej blisko 1500 ludzi grupie badawczej, z których większa część deklarowała się jako osoby preferujące wiązanie oraz dominację, wykazało że jednostki lubujące się w tym rodzaju fetyszu mają zdecydowanie większy poziom zadowolenia z życia i ogólnej pewności siebie.

Historia BDSM sięga zdecydowanie wcześniej niż z pozoru się wydaje. Początki tego rodzaju praktyk doszukuje się w starożytnej Sparcie, czyli około 9 wieku  p. n. e. Również na terytoriach starożytnej Italii, w państwie Etrusków, znaleziono rysunki jaskiniowe, które przedstawiały biczowanie podczas zabaw erotycznych. Sama Kamasutra, czyli indyjska księga miłości, mówi o miejscach na ciele, których uderzenie może przynosić ogromną przyjemność seksualną partnerom.

Pojęcie sadyzm wywodzi się od nazwiska słynnego Francois’a de Sade’a, czyli najsłynniejszego liberytna w historii świata. Jego twórczość pisarska oraz styl życia sprawił, że fetysz BDSM stał się tematem powszechnie znanym i pojawiał się coraz częściej na ustach wielu osób. Od jego nazwiska pochodzi ostatni człon akronimu „BDSM”, jak i całe pojęcie sadyzmu, czyli pociągu seksualnego skierowanego na czynnościach, polegających zadawania partnerowi bólu fizycznego lub psychicznego.

Kolejnym faktem, o którym rzadko się mówi w kontekście BDSM są określenia nadawane osobom uczestniczącym podczas sesji. Partner, który posiada kontrolę, zadaje ból i pełni funkcję osoby zniewalającej jest określany jako „top”, czyli w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego góra. Osoba zniewolona, która pełni funkcję partnera uległego nazywana jest w slangu fetyszystów jako „bottom”, czyli „dół”.

Na rozwój i popularność praktyk BDSM w XX wieku miała wpływ głównie osoba Bettie Page. Ta amerykańska modelka i aktorka, dzięki filmom i sesjom fotograficznym w których występowała, rozpropagowała tego rodzaju zachowania seksualne we współczesnej popkulturze. Było to swego rodzaju przełomowe wydarzenie, biorąc pod uwagę konserwatywne czasy, kiedy miało to miejsce. Szczyt jej kariery przypadał bowiem na lata 50. XX wieku.

W wielu krajach nie ma unormowanego stosunku prawnego do praktyk seksualnych typu BDSM. Na przykład we Włoszech interpretacja tego rodzaju zachowań zależy od sędziego, a w Wielkiej Brytanie akty BDSM są całkowicie nielegalne, nawet jeśli odbywają się między dorosłymi, którzy wyrazili na nie swoją zgodę.

Warto przeczytać