Niezależnie od tego, czy nazwiemy to dystansem społecznym czy kwarantanną, miliony rodzin spędzają teraz więcej czasu razem w domu niż kiedykolwiek wcześniej, a kuchnie są testowane, aby sprostać swojej reputacji jako przestrzeni o wielu zastosowaniach.

To, co wczoraj było kuchnią, teraz jest również salą lekcyjną i być może domowym biurem. Rodzice uczą, w przerwach między stukaniem w laptopa lub połączeniami konferencyjnymi. Dzieci wykonują swoją pracę przy wyspie lub blacie. Podczas gdy to wszystko się dzieje, przygotowywane są trzy posiłki i być może kilka przekąsek. Wiele dzieje się w jednej przestrzeni.

Koronawirus zatrzymuje tak wielu z nas w domu - przez cały dzień, każdego dnia - że pojawia się nowe poczucie pilności, aby przestrzeń funkcjonowała tak, by sprostać tym nowym wymaganiom. Dobra wiadomość (a wszyscy szukamy dobrych wiadomości w tych dniach) jest taka, że nie wymaga to masowej renowacji. Ale zanim rozłożysz elektronikę i książki na wyspie kuchennej, powinieneś wprowadzić kilka niezbędnych zmian, aby zapewnić, że przestrzeń jest bezpieczna, funkcjonalna i wolna od bałaganu.

Projektantka Jamie Gold, która jest zarówno Certyfikowanym Projektantem Kuchni, jak i Certyfikowanym Trenerem Wellness Kliniki Mayo, miała doświadczenie w przekształcaniu kuchni w wielofunkcyjną przestrzeń na długo przed tym, jak większość z nas usłyszała o koronawirusie. Jej książka "Wellness by Design: A Room-by-Room Guide to Optimizing Your Home for Health, Fitness and Happiness", skupia się na projektowaniu przestrzeni, które promują dobre samopoczucie, jak również funkcjonalność.

Gold dzieli swój proces na to, co nazywa pięcioma aspektami projektowania wellness. Wydaje się to być na czasie, ponieważ wiele osób skupia się obecnie nie tylko na funkcjonalności swojego domu, ale także na zdrowiu i dobrym samopoczuciu (w tym sanityzacji). Są to:

  • Zdrowie i sprawność fizyczna
  • Bezpieczeństwo i ochrona
  • Dostępność
  • Funkcjonalność
  • Komfort i radość

Ten ostatni aspekt ma teraz dodatkowe znaczenie. "Znajdujemy się teraz w czasach, które nie są radosne" - mówi Gold. "Ludzie są zestresowani. Są niespokojni. Patrzą na swoje domy jak na więzienie, podczas gdy powinny być one sanktuarium. Dodanie elementów, które przynoszą szczęście, które podnoszą nastrój i dodają radości, jest niezbędne dla twojego emocjonalnego dobrego samopoczucia."

Twoja nowa przestrzeń powinna obejmować wszystkie te elementy.

Po pierwsze, usuń bałagan. Kiedy przestrzeń taka jak kuchnia nabiera nowego przeznaczenia, przedmioty niezwiązane z kuchnią zaczynają znajdować drogę na kuchenne blaty, zamiast na swoje idealne miejsce, co Gold nazywa "rodzinnymi strefami lądowania". Prawdopodobnie masz jedną w swoim domu - to tam twoje dziecko kładzie plecak lub kurtkę każdego dnia, kiedy wraca do domu ze szkoły.

"To było moje doświadczenie jako projektanta i jako stepparent, że koniec wyspy kuchennej lub róg lady po prostu staje się magnesem bałaganu," mówi Gold. "Nie chcesz mieć go w pobliżu swojego zakresu. Zajmuje miejsce, może przyciągać kurz i brud. Może stać się zagrożeniem pożarowym. Im więcej ludzi masz w swojej kuchni w jednym czasie, tym mniej bałaganu chcesz tam mieć.

Decluttering może także mieć psychologiczne korzyści. "Tam jest definitywny wellness składnik," Gold mówi. "Bałagan może tworzyć stres i niepokój".

Sprawdź bezpieczeństwo: Bezpieczeństwo powinno być priorytetem, szczególnie wokół urządzeń. Możesz być zaznajomiony z obszarem, ale upewnij się, że konfiguracja jest odpowiednia dla nowego zastosowania. "Nie chcesz, aby ktoś siedział między twoim obszarem przygotowawczym a płytą kuchenną", mówi Gold. "Na wyspie możesz mieć miejsca do siedzenia. Upewnij się tylko, że nie jest ono w strefie gotowania".

Myślenie o swojej kuchni w strefach może sprawić, że będzie ona bezpieczniejsza i mniej zagracona. Oznacza to, że każdy obszar kuchni powinien być zarezerwowany dla jego przeznaczenia. "Twoje strefy kuchenne są zaprojektowane wokół twoich urządzeń i armatury", mówi Gold. "Zmywarka jest częścią strefy przygotowywania/sprzątania. Lodówka jest częścią strefy przechowywania żywności. Twoja kuchenka jest w strefie gotowania". Upewnij się, że nowe zastosowania nie wkraczają w te obszary.

Oczyść obszar z wszelkich zagrożeń związanych z potknięciami, takich jak miski dla zwierząt, kable do ładowania lub przewody w korytarzach lub przejściach. Jest to ważne, aby upewnić się, że przestrzeń jest dostępna dla każdego w domu.

Istnieje duża szansa, że więcej osób przebywa w domu przez dłuższy czas, co oznacza, że powinieneś zwrócić większą uwagę na jakość powietrza w pomieszczeniach. To dobry moment, aby upewnić się, że okap wentylacyjny jest sprawny. Źle utrzymany okap wentylacyjny może generować nadmierny hałas i wpływać na jakość powietrza, co nie jest pomocne, gdy próbujesz pracować lub gdy dzieci próbują się uczyć. Dodaj oczyszczacz powietrza, aby jeszcze bardziej poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Oceń swoje urządzenia przenośne: Zrób bilans swoich przenośnych urządzeń i zdecyduj, które z nich powinny pozostać w kuchni, a które mogą być przechowywane gdzie indziej. Być może czujesz się teraz bardziej zajęty i szukasz oszczędności czasu, więc powinieneś zastanowić się, jakie dodatkowe urządzenia mogłyby ułatwić Ci życie.

Nie chodzi tu koniecznie o pozbycie się przenośnych urządzeń, ale o zapewnienie maksymalnej funkcjonalności Twojej kuchni. "Załóżmy, że masz standardową 30-calową płytę grzewczą i będziesz więcej gotować. Być może zechcesz uzupełnić ją o przenośny palnik indukcyjny". Czy możesz dodać urządzenia, które zapewnią Ci zdrowsze opcje gotowania? "Można rozważyć urządzenie wielofunkcyjne, które umożliwia gotowanie metodą sous vide, gotowanie na parze i smażenie w powietrzu.

Priorytetowe traktowanie urządzeń przenośnych i wykorzystywanie urządzeń wielofunkcyjnych jest jeszcze ważniejsze, jeśli pracujesz w małej kuchni i musisz maksymalnie wykorzystać swoją przestrzeń. Wolnowar może zaoszczędzić czas i ograniczyć ruch pieszy, gdy przestrzeń jest ograniczona.

Uwolnij się od wszystkiego: To stresujący czas. Stwórz w swoim domu przestrzeń, która pozwoli Ci uciec od wszystkiego, co dzieje się w domu i poza nim. "Miej przestrzeń, która jest wolna od elektroniki, lub gdzie pozwalasz tylko na muzykę przez inteligentny głośnik w przeciwieństwie do wiadomości, przestrzeń, w której możesz dodać rośliny, zapach i elementy pocieszające. Zapach jest potężnym łącznikiem z komfortem i radością".

Teraz, gdy stworzyłeś swoją przestrzeń, która jest użyteczna, wydajna, bezpieczna, wygodna i zdrowa, jesteś gotowy, użyj tego jako czasu, aby świętować bycie razem w domu.

Warto przeczytać