Ponieważ wielu uczniów nadal uczy się zdalnie, ważne jest, aby nadal szukać sposobów na wspieranie nauki dziecka w domu. Szkoła podstawowa jest szczególnie istotna, ponieważ uczniowie nie tylko uczą się podstaw podstawowych przedmiotów, ale także podstaw uczenia się.

Kontekstualizuj naukę na przykładach z życia wziętych

Próba zrozumienia matematyki i zasad gramatyki jest wyzwaniem sama w sobie, teraz wyobraź sobie, jak trudne musi to być na ekranie! Używanie przykładów z życia wziętych pomoże Twojemu uczniowi myśleć krytycznie o tym, jak jego lekcje odnoszą się do otaczającego go świata.

Zapytaj nauczyciela swojego dziecka lub zapoznaj się z naszymi Przewodnikami dla rodziców, aby ustalić, z jakimi konkretnymi umiejętnościami dziecko ma do czynienia w klasie, a następnie wskaż, jak ich umiejętności matematyczne lub czytelnicze pasują do życia domowego twojej rodziny. Na przykład, spróbuj wykonać projekt pieczenia, w którym dziecko będzie odpowiedzialne za odmierzanie, liczenie i dzielenie składników, aby dziecko mogło dobrze wykorzystać swoje umiejętności matematyczne. Albo coś bardziej prostego - poproś dziecko, aby policzyło, ile kroków zajmuje mu przejście z sypialni do drzwi wejściowych. Takie gry domowe są zabawne, ponieważ można je dostosować do poziomu umiejętności ucznia.

Spraw, by czas odrabiania lekcji był krótki i przyjemny

Bez względu na to, czy dziecko ma 10 minut pracy domowej, czy godzinę, ten dodatkowy czas pracy powinien być pozytywnym doświadczeniem, które pozwoli uczniowi poświęcić dodatkowy czas potrzebny do pełnego opanowania danej umiejętności.

Zaplanowanie konkretnego czasu na odrobienie pracy domowej i ustawienie zegara jest dobrym sposobem na to, by uczeń przejął odpowiedzialność za swoją naukę, jednocześnie pozwalając mu pracować w swoim własnym tempie. Jeśli odrabianie pracy domowej jest dla dziecka onieśmielające lub frustrujące, ważne jest, by dać mu upust, a nawet potwierdzić jego uczucia zniechęcenia, jeśli takie się pojawią.

Stwórz dziecku "inteligentną przestrzeń".

Wszyscy wiemy, jak ważne dla dorosłych jest posiadanie wyznaczonego miejsca do pracy, zwłaszcza jeśli pracują w domu. To samo odnosi się do dzieci! Posiadanie specjalnego miejsca przeznaczonego tylko do nauki i odrabiania lekcji pomoże Twojemu dziecku wczuć się w grę, gdy nadejdzie czas szkoły.

Porozmawiaj z dzieckiem o jego idealnej "inteligentnej przestrzeni" i wspólnie postarajcie się ją zrealizować. Bez względu na to, czy będzie to biurko z przyborami szkolnymi, czy cały pokój, w którym uczeń będzie mógł się rozłożyć, posiadanie cichej i zorganizowanej przestrzeni do nauki zrobi różnicę.

Spędzaj czas na nauce z dzieckiem

Ponieważ małe dzieci podziwiają swoich rodziców, ważne jest, aby dawać im przykład i pokazać dziecku, że chętnie usiądziecie razem, aby poczytać książkę lub zagrać w grę matematyczną. Jeśli to możliwe, niech dziecko przejmie inicjatywę w czytaniu fragmentu książki lub wyjaśnianiu zasad gry matematycznej, aby miało poczucie władzy nad swoją nauką.

Jeśli dziecko nie do końca opanowało pewne umiejętności z zakresu matematyki lub czytania, nie bój się mu pomóc. Pamiętaj, że pokazanie dziecku, że jego praca jest warta Twojej uwagi, potwierdzi wartość jego szkolnych wysiłków.

Warto przeczytać