Dla komfortu i dobrego samopoczucia każdego ucznia ważne jest, aby wybrać i spakować odpowiedni dla niego tornister.

Co należy robić, a czego unikać. Oto kilka podstawowych zasad:

Waga tornistra

Zbyt ciężki plecak może powodować bóle pleców i skrzywienia. Waga plecaka nie powinna przekraczać 15%.

Jak wybrać odpowiedni tornister dla siebie?

O tym, czy tornister będzie odpowiedni dla Twojego dziecka, decydują paski. Najlepiej wybrać tornister z szerokimi i równymi ramiączkami. Powinny być one na tyle długie, aby ułatwiały zakładanie i zdejmowanie tornistra. Zaleca się, aby paski były zapinane z przodu klatki piersiowej.

Jak nosić tornister?

Każdy uczeń powinien nosić swój tornister na obu ramionach. Rodzice powinni zadbać o to, aby tornister wygodnie przylegał do pleców dziecka.

Jak zapakować tornister?

Ważne jest, aby równomiernie rozłożyć ciężar przedmiotów w tornistrze. Ważne jest, aby cięższe rzeczy umieścić na dole, a lżejsze na górze tornistra. Więcej do przeczytania na https://edukole.pl/blog/crkl/jak-prawidlowo-spakowac-tornister.html

Co należy włożyć do tornistra?

Zabierz tylko to, co niezbędne. Rodzice powinni sprawdzać, co ich dzieci przynoszą do szkoły, aby nie zabierały niepotrzebnych rzeczy.

Odblaski: Twoje dziecko powino być widoczne na drodze

Zadbajmy o to, aby dzieci bezpiecznie wróciły do domu. Dobrym pomysłem jest przypięcie odblaskowych breloczków do kluczy i tornistrów, aby zaznaczyć początek sezonu jesienno-zimowego. Można też wykorzystać odblaskowe opaski, szaliki, kamizelki i czapki. Dzięki odblaskowym opaskom, kamizelkom, czapkom i chustom dzieci są bardziej widoczne na drodze.

Kobieta ze swoim dzieckiem

Jak przygotować swoje dziecko do szkoły?

Oto kilka praktycznych wskazówek dla Twojego dziecka, które pomogą mu w powrocie do szkoły.

Motywuj

Aby Twoje dziecko nie czuło się urażone po powrocie do szkoły, ważne jest, aby wspierać pozytywną motywację. Zachęcaj swoje dziecko do:

 • Skupić uwagę na pozytywnych aspektach powrotu do szkoły
 • Dostrzegać korzyści, jakie szkoła może przynieść dziecku
 • Wyznaczać sobie małe cele do osiągnięcia i być dumnym z postępów.

Zachęcaj do pozytywnych zachowań i małych wysiłków

Pozwól na małe przyjemności po szkole. Możesz pójść na lody lub zagrać z dzieckiem w grę planszową, a nawet wydłużyć czas korzystania z ekranu. Każdy potrzebuje chwili wytchnienia od natłoku pracy. Pozwól swojemu dziecku cieszyć się chwilą relaksu po ciężkim dniu. Nie wywieraj na nie presji i nie przypominaj o ocenach czy egzaminach końcowych. Nie zmuszaj dzieci do powrotu do szkoły pod koniec roku szkolnego.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę swoje emocje

Możesz odczuwać różne emocje, w tym radość, smutek, niepokój, zniechęcenie, a nawet strach. Zaakceptuj te emocje, pozwól dziecku na ich wyrażenie, a następnie daj mu znać, jakie one są. Nie neguj ani nie osądzaj. Okaż zrozumienie. Zaoferuj wsparcie społeczne - pokaż dziecku, jak mogą czuć się inne dzieci. Zorganizuj spotkanie rówieśników. Zachęcaj do pozytywnego myślenia, wskazując na zalety obecnej sytuacji.

Porozmawiaj

Nie pytaj o oceny czy sprawdziany, gdy dziecko wraca ze szkoły do domu. Zamiast tego pytaj o emocje i nastroje. Możesz zapytać:

 • Jak się dzisiaj czułeś w szkole.
 • Jakie wspaniałe rzeczy się wydarzyły?
 • Jak mogę pomóc?

Wspierająca, szczera rozmowa z dzieckiem pomoże mu wyrazić swoje obawy i wątpliwości związane ze szkołą. Pomoże również rozładować emocje.

Problemy, które mogą się pojawić, gdy dziecko wróci do szkoły

Przypomnij dziecku, że powrót do szkoły jest trudny i stanowi wyzwanie. Będzie to wymagało zmiany rutyny i organizacji Waszego czasu. Wyjście z domu i podróż do szkoły mogą być trudne. Są to rzeczy, do których dzieci się przyzwyczaiły i które mogą być dla nich trudne.

Powinieneś być gotowy na:

 • Niechęć - Choć na początku może wydawać się niechętna, ustąpi po kilku tygodniach. Może się to również zdarzyć u dzieci, które chętnie wracają do szkoły i z niecierpliwością czekają na każdy dzień.
 • Na oceny wpływa nauka zdalna i inny system oceniania. Ponowne dostosowanie się do systemu oceniania i sposobu dystrybucji wiedzy może prowadzić do obniżenia ocen po powrocie do nauki w klasie.
 • Problemy z uwagą i koncentracją mogą prowadzić do obniżenia poziomu uwagi i koncentracji. Zmiana organizacji lekcji lub pracy może również powodować obniżenie uwagi.
 • Napięcie może mieć charakter zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Może to być spowodowane napięciem emocjonalnym lub przytłoczeniem w nowym środowisku. Aby rozładować napięcie, zapewnij dziecku aktywność i spokój.
 • Unikanie kontaktu z rówieśnikami - utrzymywanie kontaktu fizycznego z rówieśnikami przez dłuższy czas może być trudne. Może być trudno poznać się nawzajem i spędzać razem czas. Możliwe, że dzieci niechętnie spędzają czas na dworze po powrocie ze szkoły.

W każdej z tych sytuacji należy zadawać pytania

 • Jak się czujesz?
 • Jak mogę pomóc?
 • Co zrobić w tej sytuacji?

Bądź:

 • Wspierający
 • Wyrozumiały
 • Bądź otwarty na uczucia i potrzeby swojego dziecka.

Warto przeczytać