Jednym z trendów, które zauważyłem w prawdziwej żywności i społeczności zdrowia ostatnio jest prawie fanatyczna obsesja z pewnym aspektem zdrowego życia, podczas gdy całkowicie ignorując (lub po prostu nie robi) inne rzeczy, które są tak samo ważne dla zdrowia.

Wyzywam siebie na ten temat! Na przykład, napisałam mój post o Znaczeniu snu o 2 w nocy.... hipokryzja? Tak!

Zły dla nadnerczy? Tak!

Wskazuje na większy problem? Tak!

Podstawa dobrego wpisu na blogu (tym razem nie pisanego o 2 w nocy)? Tak!

Co te małe przypadki dysonansu poznawczego, które zdarzają się w moim własnym życiu (dzięki Hubby za wskazanie ich uświadamiają mi, że pomimo naszego ogólnego zaangażowania w zdrowie, wszyscy mamy swoje obszary, nad którymi musimy pracować, ale po prostu nie możemy lub nie potrafimy.

Dla mnie, to jest rzecz snu. Wiem, że sen jest ważny i niezbędny dla dobrego zdrowia. Jestem również mamą czwórki (prawie 5) dzieci poniżej 7 roku życia i staram się nadążyć za ogrodem, blogiem i dużym projektem pisarskim. Od czasu do czasu coś musi ustąpić i niestety zazwyczaj jest to mój sen! (Śmiałam się tamtego dnia, kiedy znalazłam się w myślach "Może kiedy dziecko się urodzi, w końcu się wyśpię!" Yeah right!)

Prawdziwe zdrowie to pełne koło

Zazwyczaj skupiamy się na naszych najsilniejszych obszarach zdrowia i stronimy od naszych słabych obszarów. Chris Kresser ma na ten temat świetny artykuł w The Healthy Skeptic. Porównuje on zdrowie do łańcucha, który jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo.

Używam podobnej analogii z kołem. Istnieje wiele części ogólnego stanu zdrowia (sen, zdrowe odżywianie, ćwiczenia, suplementy w razie potrzeby, redukcja stresu, itp.) i twoje zdrowie jest tylko tak silne, jak najsłabsza część koła.

), a Twoje zdrowie jest tylko tak silne, jak najsłabsza część Twojego kręgu. Zawsze jednak łatwiej jest poprawić obszar, w którym jesteś już dobry, niż skupić się na trudniejszym. Na przykład:

Wielu sportowców robi to, skupiając się na poprawie ich już imponującego poziomu sprawności fizycznej, podczas gdy nie pracuje nad aspektami ich diety, harmonogramu snu lub poziomu stresu, które mogą tego potrzebować.

Widziałem to u wielu ludzi, którzy biorą setki dolarów na suplementy każdego miesiąca, ale "nie mogą sobie pozwolić" na prawdziwą zdrową żywność i wciąż kupują przetworzone przekąski.

Widziałem to u profesjonalistów i mam, które świetnie sobie radzą z dietą, suplementami, a nawet ćwiczeniami, ale mają problemy z utrzymaniem poziomu stresu w dół lub z dostateczną ilością snu.

Innymi słowy:

  • Nie da się przećwiczyć złej diety Nie da się prze-uzupełnić złej diety (to jest duże!) Nie da się prze-odżywić braku ćwiczeń Nie da się prze-odżywić braku snu Nie da się prze-wyspać złej diety Nie da się prze-odżywić braku ćwiczeń Nie da się prze-odżywić zbyt dużego stresu Nie da się prze-ćwiczyć zbyt dużego stresu Nie da się prze-uzupełnić zbyt dużego stresu Etc, etc, etc.

Istnieje wiele filarów optymalnego zdrowia i podczas gdy łatwo jest skupić się na poprawie tych, w których jesteśmy już dobrzy, często trudno jest skupić się na naszych słabych obszarach. Dla mnie, jego znacznie łatwiej spróbować dalej tweak naszą dietę lub reżim suplementów niż sobie sprawę, że trochę więcej snu pójdzie długą drogę.

Teraz nie zrozumcie mnie źle, myślę, że są obszary, które z pewnością mają większą wagę niż inne. Na przykład, zgadzam się z twierdzeniem Marka Sissona, że 80% naszej sylwetki zależy od naszej diety, ale wszystkie aspekty są ważne.

Jeśli jest jakiś obszar Twojego zdrowia, z którym wciąż się zmagasz, pomimo wprowadzenia zmian dietetycznych lub innych, być może Twoje najsłabsze ogniwo Cię powstrzymuje. Może masz problemy z utratą wagi? Chcesz podnieść swoją atletyczną sprawność? Masz zaburzoną równowagę hormonalną?

Wyzwanie

Przez następne dwa tygodnie rzucam Ci (i sobie) wyzwanie, abyś skupił się na swoim najsłabszym obszarze i pracował nad jego ulepszeniem. Dla mnie będzie to dążenie do tego, by kłaść się spać o 22:00 każdego wieczoru i utrzymać niski poziom stresu. Dla ciebie to może znaczyć dostawać miarowe ćwiczenia, w końcu robić skok prawdziwej żywności dieta, dostawać twój witaminy D poziomy czek, lub inny część optymalnego zdrowie.

Quiz

Aby pomóc dowiedzieć się, gdzie twój "słaby punkt" może być, wymyśliłem całkowicie nienaukowy quiz! Odpowiedz "Tak" lub "Nie" na każde z nich:

Jedzenie i dieta

  1. Czy każdego dnia dostarczam sobie wystarczająco dużo białka (zazwyczaj około 80-100 gramów dziennie lub więcej)? Czy codziennie dostarczam sobie wystarczającą ilość tłuszczu, zwłaszcza tłuszczów nasyconych (około połowy wszystkich kalorii)? Czy podczas każdego posiłku jem co najmniej jedną dużą porcję warzyw? Czy każdego dnia spożywam fermentowane pokarmy bogate w probiotyki? Czy piję wystarczającą ilość wody każdego dnia? Czy unikam toksyn (zboża, przetworzona żywność, oleje roślinne, cukry, itp.)?

Suplementy

  1. Czy codziennie dostarczam sobie witaminę D ze słońca lub wysokiej jakości suplementów? Czy dostarczam wystarczającą ilość niezbędnych tłuszczów (Omega-3, DHA, RHA, itp.)? Czy dostarczam wystarczającą ilość probiotyków poprzez żywność lub suplementy? Czy dostarczam szeroką gamę składników odżywczych z pożywienia lub suplementów? Czy przyjmuję zrównoważoną i starannie ustaloną listę suplementów (w przeciwieństwie do ogromnego asortymentu)?

Sen

  1. Czy każdej nocy śpię co najmniej 7-9 godzin? Czy każdego ranka po przebudzeniu czuję się wypoczęty? Czy budzę się bez budzika? Czy śpię pomiędzy krytycznymi godzinami 22:00 a 2:00 w nocy? Czy jestem w stanie zasnąć bez chemicznych lub ziołowych wspomagaczy?

Stres

  1. Czy dobrze radzę sobie ze stresem? Ogólnie rzecz biorąc, czy przez większość czasu nie jestem zestresowany? Czy potrafię radzić sobie z sytuacjami stresowymi bez negatywnych skutków dla zdrowia? Czy wszystkie źródła stresu w moim życiu są konieczne? Czy unikam wyładowywania stresu na innych?

Ćwiczenia fizyczne

  1. Czy ćwiczę co najmniej kilka razy w tygodniu? Czy w każdym tygodniu wykonuję ćwiczenia o dużej intensywności? Czy w każdym tygodniu wykonuję jakąś formę ćwiczeń z ciężarem ciała lub oporem? Czy znalazłem(am) formy ćwiczeń, które sprawiają mi przyjemność? Czy cieszę się na myśl o ćwiczeniach?

Zabawa i relaks

  1. Czy regularnie poświęcam czas na przyjemności? Czy regularnie spędzam czas z rodziną i przyjaciółmi? Czy mam hobby, które sprawia mi przyjemność i które realizuję? Czy dobrze się czuję, relaksując się (lub czy mam wyrzuty sumienia, że nie pracuję)?

Jeśli odpowiedziałeś "nie" na więcej niż jedną część w jakiejkolwiek sekcji, są szanse, że to może być dla Ciebie słabe ogniwo. (Chociaż nie ma żadnej nauki wspierającej ten quiz!). Będę koncentrować się na poprawie mojego snu te następne kilka tygodni....

Warto przeczytać