Profilaktyka stomatologiczna pozwala uniknąć wielu schorzeń uzębienia i w rezultacie ubytków, czy postępującej próchnicy. Do najpopularniejszych zabiegów estetycznych należy między innymi higienizacja, wybielanie zębów i licówki. Dbanie o uśmiech powinno stanowić równie istotny element pielęgnacji, jak mycie twarzy, czy włosów. Dlatego koniecznie poznaj zalety stosowania tych zabiegów, a także ich przebieg i rezultaty.Higienizacja

Higienizacja to jeden z najpopularniejszych i najtańszych zabiegów stomatologii estetycznej. Skupia się przede wszystkim na usuwaniu zbędnego kamienia, osadów i przebarwień. Natomiast cały proces jest podzielony na kilka etapów. Pierwszym z nich jest skaling, następnie piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Każdy z tych zabiegów polega zupełnie na czymś innym, a efektem jest piękny i zdrowy uśmiech. Ponadto istnieje kilka szczególnych przesłanek do wykonania higienizacji. Głównie należy dokonać zabiegu przed leczeniem ortodontycznym, a także w przypadku sporej próchnicy. Jednak nie ulega wątpliwości, że profilaktyczne usuwanie kamienia pozwala zapobiec wielu schorzeniom uzębienia. Dlatego higienizacja zwykle jest traktowana jako rodzaj stomatologii zapobiegawczej.

Piaskowanie polega na używaniu ciśnienia wody z drobinkami, które nie uszkodzą naszego szkliwa, ale skutecznie usuną przebarwienia. Plamy na uzębieniu powstają zwykle pod wpływem picia herbaty, czy kawy. Dlatego ich regularne niwelowanie ma również właściwości podobne do wybielania zębów. W Krakowie, Warszawie, lub innym dużym mieście, taki zabieg to chleb powszedni. Jeśli chodzi o fluoryzację, to jej celem jest odpowiednie zabezpieczenie płytki zęba przed próchnicą. Czy istnieją przeciwwskazania do higienizacji? Jak w przypadku wszystkich zabiegów stomatologicznych i w tym przypadku istnieją ograniczenia, a dokładnie, gdy mamy do czynienia z osteoporozą, astmą, odwarstwieniem się siatkówki oka, opryszczką, ciążą, ranami dziąseł, a także u osób z zastawką serca. Oczywiście po higienizacji przez najbliższe dwie godziny należy powstrzymać się od przyjmowania posiłków i napojów. Należy pamiętać, że żaden zabieg nie zastąpi nam również prawidłowej higieny jamy ustnej. Dlatego koniecznie pamiętaj o regularnym myciu zębów, nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Istnieje wiele metod wybielania zębów, a niektórzy decydują się nawet na domowe sposoby. Jednym z nich jest specjalna pasta, lub paski. Ta wersja jest o wiele tańsza, ale niesie za sobą gorsze rezultaty. Dlatego dla mieszkańców stolicy małopolski rekomenduje się wybielanie zębów w Krakowie w gabinecie stomatologicznym, co pozwoli w zyskać przede wszystkim trwały i zadowalający efekt. W tym przypadku możemy zdecydować się na opcję z laserem, lampą LED, korony, czy formę regeneracyjną. Jakie są przeciwwskazania? Należy brać pod uwagę głównie choroby nowotworowe, paradontozę, epilepsję, cukrzycę, Parkinsona, próchnicę, nadwrażliwość szkliwa, zaawansowaną próchnicę, ciążę, zażywanie niektórych leków i alergie na wykorzystywane przy wybielaniu preparaty. Zwykle koszt takiego zabiegu waha się od 700 do 2000 zł, a rezultat to kilka odcieni bielsze zęby. Przed tym konieczne jest wykonanie odpowiedniej higienizacji, czyli skalingu, piaskowania i lakierowania. Oprócz tego każdy ząb powinien być wyleczony, aby uniknąć ubytku, lub zniszczenia. Często wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie i tym samym wyklucza inne schorzenia dziąseł i szczęki.

Licówki

Licówki to nic innego, jak prawdziwa rewolucja w świecie stomatologii estetycznej. Ze względu na wysoki koszt, nie każdy może sobie na to pozwolić i najczęściej zobaczymy je wśród gwiazd. Właśnie stąd wzięło się pojęcie hollywoodzkiego uśmiechu, bo wiąże się ze spektakularnym efektem. Na czym polega zabieg? To nic innego, jak nakładanie porcelanowych płytek na każdy pojedynczy ząb. Przed tym należy oczywiście wyleczyć uzębienie i poddać się higienizacji. Czy nowy uśmiech wymaga szczególnej pielęgnacji? Niekoniecznie, bo nadwrażliwość na temperaturę występuje wyłącznie kilka godzin po wykonaniu zabiegu. Następnie niezbędne jest mycie dwa razy dziennie i regularne wizyty u stomatologa, czyli tak samo, jak w przypadku naturalnego uzębienia. Wybielanie zębów nie jest zalecane wyłącznie dla osób z bruksizmem, które zaciskając szczękę, będą stopniowo niszczyć nałożone płytki. Jest to jeden z bardziej spektakularnych sposobów na wybielanie zębów. W Krakowie łatwo znaleźć miejsca, które oferują taki zabieg.

Warto przeczytać