Duch Świąt, które dopiero nadejdą - czyli jak motywacja pomaga zmieniać ludzkie zachowania

Och, czyż nie wszyscy kochamy kolędy! Opowieść o starym, zrzędliwym Scrooge'u, który ciągle odmawiał przyłączenia się i dzielenia się duchem, a żadne szczęście, żadna nędza, żaden ból nie rozgrzewały jego serca! Okazuje się jednak, że chmurny duch załatwiłby sprawę, bo wszystko, czego potrzeba, by ludzie dali się wciągnąć w inny etos, to dobra dawka motywacji.

Nie mogę się powstrzymać przed porównaniem tej niesamowitej dickensowskiej historii z tym, co dzieje się w dzisiejszych organizacjach. Podobnie jak Boże Narodzenie, wielkie przedsiębiorstwa przychodzą ze swoim etosem, kulturą i tradycjami, ale nie wszyscy się do nich stosują. Choć wskazówki (i zasady) są wszędzie, niektórzy pracownicy niechętnie się do nich przyłączają i podążają za nimi z kilku powodów: Mogą nie rozumieć całości, mogą mieć inne rzeczy (i priorytety) na uwadze, mogą mieć swoje własne tempo wykonywania zadań lub (podobnie jak Scrooge) mogą potrzebować motywacji.

Dla większości przedsiębiorstw, posiadanie ludzi "pozostawionych w tyle" nie jest już opcją. Każdy pracownik może być częścią wizerunku firmy, strategii, sukcesu; wpływając na kluczowe operacje, takie jak doświadczenie klienta, obsługa klienta, zarządzanie kontami, wsparcie. Pracownicy, którzy nie będą podzielać wartości korporacyjnych lub nie będą w pełni rozumieć procedur i polityk, mogą zagrozić sukcesowi i rozwojowi organizacji.

Choć wszystkie organizacje prowadzą szkolenia, ich skuteczność jest różna. Tak samo jak różni są przyjmowani ludzie. Podejście "jeden kurs dla wszystkich" jest przestarzałe i najmniej efektywne. Ludzie mają różne potrzeby, różne priorytety, własne tempo; dodatkowo pochodzą z różnych środowisk. Zindywidualizowane i spersonalizowane programy e-learningowe są o wiele bardziej skuteczne i mogą być bardziej opłacalne, pod warunkiem, że pracownicy rzeczywiście będą w nich uczestniczyć.

Tu właśnie pojawia się motywacja. Przy wszystkich dostępnych inteligentnych narzędziach i wyrafinowanych treściach, organizacje potrzebują skutecznej motywacji, aby wciągnąć swoich pracowników w procedurę uczenia się i utrzymać ich zaangażowanie, w celu zmaksymalizowania wszelkich rezultatów. Obecność dziwnego, pochmurnego ducha jest niezbędna, aby pomóc w przekazaniu wiadomości (bez względu na to, jak silne już są) i zmianie zachowania ludzi; rozwijaniu poczucia wspólnoty i chęci dzielenia się. Gburowaty Scrooge jest tego doskonałym przykładem.

Wesołych świąt!

Warto przeczytać