Od 2006 roku, kiedy to elektroniczne papierosy (e-papierosy) po raz pierwszy trafiły na rynek, ich sprzedaż gwałtownie wzrosła. Wartość światowego rynku e-papierosów wynosi ponad 10 miliardów dolarów, z czego znaczną część stanowi rynek papierosów elektronicznych.

Produkty te działają poprzez podgrzewanie i odparowywanie olejków smakowych, tworząc parę, która może być wdychana przez użytkownika. Zapieczętowane, jednorazowe, aromatyzowane strąki oleju są używane w zgrabnie zaprojektowanych urządzeniach. Dostępne są różne smaki, od jagód i innych owoców po watę cukrową i kawę.

E-papierosy są reklamowane jako bezpieczniejsza alternatywa dla palenia papierosów. W rzeczywistości używanie tych urządzeń nie jest nawet określane jako palenie, ale jako vaping. Producenci mogą promować te produkty za pomocą reklam, stron internetowych i kampanii reklamowych, ponieważ nie są one regulowane przez Food and Drug Administration (FDA), tak jak papierosy.

Pomimo tego, co mówi marketing, produkty te mogą zawierać wiele z tych samych zagrożeń, co papierosy. Wadliwa konstrukcja może również prowadzić do eksplozji baterii w tych urządzeniach, co może skutkować poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią.

Uzależnienie od nikotyny u młodych ludzi

W latach 2011-2015 odnotowano 900-procentowy wzrost używania e-papierosów wśród uczniów szkół średnich. Badanie National Youth Tobacco Survey z 2016 r. wykazało, że 1,7 mln uczniów szkół średnich używało e-papierosów w ciągu ostatnich 30 dni.

Według badań przeprowadzonych przez Roswell Park Comprehensive Cancer Center, młodzież używająca e-papierosów wchłania nikotynę w niemal takim samym tempie, jak młodzież używająca tradycyjnych papierosów. Tak więc, mimo że e-papierosy zawierają mniej toksyn niż tradycyjne papierosy, w których znajdują się tysiące substancji chemicznych i dziesiątki substancji powodujących raka, nadal istnieją obawy, że mogą one sprzyjać uzależnieniu od nikotyny, zwłaszcza w przypadku młodszych osób.

Mając na uwadze te obawy, FDA prowadzi dochodzenie w sprawie Juul, wiodącej marki e-papierosów w USA, w związku z agresywnym marketingiem produktów skierowanym do dzieci i nastolatków. Marketing tych produktów często promuje owocowe smaki i kojarzy e-papierosy Juul z wolnością i buntem, a czasami wspierają je znane osobistości.

Pozew zbiorowy przeciwko Juulowi

15-letnia dziewczyna i jej rodzice złożyli pozew zbiorowy przeciwko Juul Labs i Altria Group, firmie tytoniowej, zarzucając im, że celowo próbowali uzależnić nastolatków od produktu, stosując zwodnicze taktyki marketingowe. Producentom zarzuca się również działalność przestępczą.

W pozwie twierdzi się, że dziewczyna zaczęła używać Juula w wieku 14 lat i polubiła owocowy smak mango. W tym czasie, pozew twierdzi, że dziewczyna nie była świadoma, że urządzenie zawiera nikotynę, a teraz jest uzależniona od urządzenia i cierpi na ataki.

FDA wysłała 60 listów ostrzegawczych do dystrybutorów Juula, którzy sprzedawali produkt osobom niepełnoletnim. Jednak Juul wydał oświadczenie dla RollingStone, w którym mówi, że nie celowo kierował swój marketing do nieletnich użytkowników.

Eksplozje baterii e-papierosów

E-papierosy są niebezpieczne nie tylko z tych samych powodów, co papierosy. Baterie wewnątrz tych urządzeń eksplodowały i spowodowały poważne obrażenia, a nawet śmierć użytkowników. W styczniu, 24-latek z Fort Worth w Teksasie zginął po tym, jak jego e-papieros wybuchł mu w twarz i przeciął tętnicę w szyi.

Według badań przeprowadzonych przez dziekana UNT Health Science Center, w latach 2015-2017 odnotowano około 2,035 wizyt w szpitalnych izbach przyjęć z powodu eksplozji e-papierosów i poparzeń.

Baterie w elektronicznych papierosach, tak jak wszystkie baterie, mają bezpieczne limity działania, jeśli chodzi o to, ile ciepła mogą wytrzymać lub ile energii można z nich wyciągnąć. Wadliwe projektowanie przez producentów e-papierosów może spowodować, że zużycie baterii przekroczy bezpieczne limity i doprowadzi do katastrofalnej awarii, która może zakończyć się eksplozją.

Ft Worth Star-Telegram donosi, że w Teksasie są cztery otwarte sprawy sądowe dotyczące eksplozji elektronicznych papierosów.

Skontaktuj się z naszą kancelarią w sprawie roszczeń związanych z elektronicznymi papierosami

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doznał obrażeń w wyniku działania elektronicznego papierosa, czy to z powodu działania nikotyny, czy też z powodu eksplozji urządzenia, nasi prawnicy zajmujący się odpowiedzialnością za produkt mogą omówić sytuację podczas bezpłatnej konsultacji prawnej.

Warto przeczytać