Wprowadzenie

Wybór odpowiedniego biokominka na etanol może być trudnym zadaniem. W ciągu ostatnich lat popularność nowoczesnych kominków rosła wraz z różnorodnością biokominków. Obecnie są one zaprojektowane we wszystkich rodzajach różnych modeli i rozmiarów. Przy tak dużym wyborze można łatwo popaść w przesyt i dezorientację. Aby pomóc Państwu w podjęciu decyzji, napisaliśmy ten przewodnik, aby zapewnić szybki przegląd różnych rodzajów biokominków. 

Biokominki montowane na ścianie

W tej kategorii, jak sama nazwa wskazuje, wszystkie kominki są przeznaczone do zawieszenia na ścianie lub w innym miejscu, na przykład na suficie. Od dłuższego czasu jest to nasza najpopularniejsza kategoria, ponieważ zazwyczaj nie wymagają one dużo miejsca i są niezwykle łatwe w montażu i instalacji. 

Wszystkie biokominki naścienne są wyposażone w izolującą ciepło płytę tylną i mogą być montowane w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, czy ściana składa się z kamienia, betonu, drewna, czy czegokolwiek innego. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, czy ściana jest w stanie utrzymać ciężar biokominka. 

biokominki wolnostojący

Biokominki wolnostojące

W większości przypadków biokominek wolnostojący wymaga nieco więcej miejsca niż model montowany na ścianie. Modele z tej kategorii stoją samodzielnie jak mebel. W ten sposób wywierają większy wpływ na pomieszczenie, tworząc jeszcze milszą i przytulniejszą atmosferę.

Modele te rzadko wymagają montażu, co oznacza, że po otrzymaniu są gotowe do użycia. Oznacza to również, że można je dostosować do swoich potrzeb, ponieważ bardzo łatwo jest je przenieść zgodnie z życzeniem. Ostatecznie może być konieczne tylko zamontowanie nogi, a może dodanie szkła.

Większość biokominków wolnostojących jest zaprojektowana tak, aby wyglądały jak zwykły kominek. Więc nawet jeśli nie masz komina, możesz uzyskać bardzo podobne wrażenia jak przy tradycyjnym kominku.

Biokominki stołowe

Małe biokominki działają podobnie do biokominków wolnostojących, są jednak znacznie mniejsze. Dlatego można je ustawić na stole, regale lub parapecie. Ta kategoria jest również zazwyczaj tańsza od pozostałych.

Mały biokominek może być również wykorzystywany jako alternatywa dla świec, gdzie oferuje urokliwe ciepło, zapewniając jednocześnie piękny żywy ogień. Biokominek stołowy z powodzeniem sprawdzi się również na stoliku na tarasie w letni wieczór po zachodzie słońca.

Wkłady do biokominków

Kategoria ta obejmuje dwa rodzaje biokominków: (1) wkład z całą konstrukcją oraz (2) palniki na bioetanol. Oba rodzaje wkładów mają tę wspólną cechę, że wymagają nieco więcej pracy niż pozostałe kategorie, zanim będą gotowe do użycia.

W przypadku wkładów z ramą, otrzymujesz wszystkie niezbędne części do postawienia kominka, ale musisz jeszcze dowiedzieć się, jak zamontować wkład w ścianie. Jest to jednak prawdopodobnie najłatwiejsza opcja, jeśli chcesz mieć biokominek, ponieważ palnik jest produkowany z ramą wstępną.

Jeśli wybierzesz palnik na bioetanol, będziesz musiał zainstalować wszystko (ramę itp.) oprócz palnika. Oznacza to również, że istnieje możliwość samodzielnego wyboru wielkości i wyglądu biokominka. Ponieważ jest to większy projekt, zalecamy, aby zawsze zatrudnić rzemieślnika do wykonania tej pracy, jeśli nie jesteś doświadczonym majsterkowiczem. W ten sposób można mieć pewność, że efekt końcowy będzie trwały i niepowtarzalny.

Jaki kominek wybrać? 

Odpowiedź? To zależy! Zależy od Twoich potrzeb, oczekiwań, ilości pieniędzy, które jesteś w stanie wydać i wielkości Twojego pomieszczenia. Masz ograniczoną ilość miejsca, ale nadal pragniesz uroku otwartego ognia? W takim razie możesz wybrać mały biokominek ścienny lub stołowy. A może masz duży pokój, w którym chciałbyś zapełnić trochę miejsca pięknym i użytecznym meblem? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może być biokominek wolnostojący.

Czy masz odwagę, aby wykonać projekt DIY i zainstalować kominek w ścianie lub w istniejącym kominku? Wtedy masz możliwość wstawienia biokominka w ścianę, który zawsze jest eleganckim dodatkiem do każdego domu lub pokoju.

 

Warto przeczytać