Zapach jest integralną częścią naszej pamięci. Rozważając zapach ciasteczek z kawałkami czekolady, twój mózg tak szybko przeskakuje do ludzi i miejsc związanych z tym zapachem, że ciasteczka stają się niemalże wspomnieniem. I odwrotnie, myśląc o nieprzyjemnym zapachu, prawdopodobnie myślisz o konkretnym miejscu, np. o wysypisku śmieci lub o tym, kiedy otworzyłeś karton przeterminowanego mleka. Czy dobry, czy zły, zapach wywołuje nostalgię.

Zapach domu różni się w zależności od pomieszczenia i wynika z wielu czynników, w tym nawyków związanych z gotowaniem i sprzątaniem, wentylacji i zmiennych warunków pogodowych. To część tego, co nadaje domowi jego charakter.

Spędzamy tak wiele czasu na dekorowaniu naszych domów, aby uczynić je miejscami komfortu dla naszych rodzin. Tworzenie atmosfery domu nie powinno ograniczać się do tego, co widać. Tożsamość zapachowa to skuteczny sposób, aby dać znać rodzinie, że jest w domu, a łatwo ją stworzyć za pomocą olejków eterycznych i dyfuzora.

Co to jest olejek eteryczny? Według mistrza aromaterapii Jimma Harrisona, w kategoriach technicznych, są to lotne lipidy roślinne, które są ekstrahowane poprzez destylację lub wyciskane ze skórki. W mniej technicznym ujęciu, pachną one przyjemnie i są powszechnie stosowane w celu poprawy nastroju i zdrowia.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z olejkami eterycznymi, skup się na podstawach.

Lawenda: "Lawenda jest uważana za uspokajającą", mówi Harrison. "Jeśli spojrzysz na nią w laboratorium, zobaczysz, że ma właściwości uspokajające. Ale może być stosowany w wielu sytuacjach. Może naprawdę zrównoważyć emocjonalnie. Dla kogoś, kto jest zmęczony, może dodać energii. Pomaga uzdrowić skórę. Ma pewne właściwości przeciwzapalne."

Peppermint: "Peppermint jest jednym z bardziej energetyzujących olejków" - mówi Harrison. "Mięta ma to podnoszące na duchu, żywe uczucie. To jest dobre dla trawienia i bólu. Ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe".

Cytrusy: "Większość ludzi ma pozytywne skojarzenia z cytrusami" - mówi Harrison. "Mają tendencję do bycia szczęśliwymi, podnoszącymi na duchu i radosnymi".

Frankincense: "Ma interesującą właściwość, która jest trudna do udokumentowania" - mówi Harrison. "Historycznie rzecz biorąc, pomaga wyciszyć umysł. Jeśli jesteś religijny lub duchowy, jest to dobry olejek, aby złagodzić tę gadaninę umysłu dla stanu medytacyjnego lub modlitwy. To świetny olejek do dyfuzji, ponieważ może być energetyzujący, nawet jeśli wycisza umysł."

Copaiba: "Jest naprawdę dobry do łagodzenia bólu - miejscowo do masażu i relaksowania ciała," mówi Harrison. "Może mieć zarówno właściwości uspokajające, jak i energetyzujące. W pielęgnacji skóry, może promować regeneracyjne gojenie się ran."

Kiedy już znajdziesz kilka zapachów, które lubisz, zacznij się bawić! Baw się proporcjami - cytrusy z kroplą mięty pieprzowej będą pachnieć inaczej niż mięta pieprzowa z kroplą cytrusów. Weź pod uwagę pomieszczenie, w którym będziesz używać swoich olejków. Kojące zapachy, takie jak lawenda, są idealne do sypialni, podczas gdy Ty możesz chcieć czegoś bardziej energetycznego do salonu lub kuchni.

Niezależnie od korzyści, jakich szukasz, przed zakupem zbadaj firmę i skąd pochodzą jej olejki. "Upewnij się, że otrzymujesz 100 procent prawdziwego oleju", mówi Katie Stefani, menedżer kategorii sensorycznej i domowej w Homedics. "Jeśli jest tam nawet jeden dodany syntetyk, nie da ci to takich samych korzyści". Uważaj na głęboko obniżone ceny olejków eterycznych. "Niska cena oznacza, że prawdopodobnie nie są one czyste" - mówi Stefani.

Oleje mogą być mieszane dla konkretnych korzyści, a niektóre firmy mogą sprzedawać mieszanki przeznaczone do zwiększenia odporności, poprawy nastroju lub złagodzenia objawów alergii lub przeziębienia.

Rozprzestrzeniaj zapachy za pomocą dyfuzora

Podczas gdy wiele olejków eterycznych wydziela silne zapachy same w sobie, dyfuzor, który podgrzewa zawiesinę olejku i wody, powiększa aromat i rozprzestrzenia korzyści terapeutyczne.

Stefani, która jest certyfikowana w aromaterapii, zaleca dodanie 5-7 kropli olejku do wody w dyfuzorze. "Dodaj kilka kropli więcej na początku, aby uzyskać silniejszy zapach", mówi.

Zmierz ilość olejku ostrożnie, aby nie przepełnić pomieszczenia. Jeśli używasz różnych zapachów w różnych pomieszczeniach, upewnij się, że zapachy harmonizują. "Zapach nie musi być silny lub obezwładniający, aby mieć efekt", mówi Harrison. "To tworzy to miękkie, wpływowe środowisko. Kiedy używasz olejków w domu, możesz manipulować uczuciem swojego środowiska, wspomnieniem i emocjami."

Dyfuzory są dostępne w różnych rozmiarach, choć zasięg zapachu zależy od kilku innych czynników, takich jak ilość dodanego olejku i rodzaj olejku, którego używasz. "Cytrusy mają tendencję do szybszego parowania", mówi Stefani. "Zaraz po rozpoczęciu będą ciężkie i mocne, ale z biegiem czasu pójdą szybciej. Miętówki trwają dłużej niż cytrusy".

Wybierz dyfuzor, który pasuje do wystroju Twojego domu. Szybkie wyszukiwanie online pokaże Ci, że opcje są praktycznie nieograniczone. Jeśli naprawdę szukasz ochłody, niektóre zawierają funkcje, takie jak kolorowe światła i relaksujące dźwięki. "Kiedy wracasz do domu po pracy, możesz się odprężyć i odstresować po całym dniu" - mówi Stefani. "Dźwięki dają ci dodatkową korzyść. Zamiast głośnika, światła i dyfuzora, jest to jedno doświadczenie relaksacyjne."

Jaki rodzaj doświadczenia chcesz stworzyć w swoim domu? Uspokajające? Energetyzujące? Uzdrawiające?

Więcej do przeczytania na http://tool-constructor.pl/inne_ihje.k

Warto przeczytać