Niewiele rzeczy sprawia, że czujesz się tak przytulnie i jak w domu, jak przychodząc z zimna znajdujesz parujący kubek gorącej czekolady, już przygotowany, czekający, aby ogrzać Cię od środka. A może wolisz świąteczny napój z przyprawami lub łyk z miętowym kopem? Gorące napoje to wspaniały sposób na przetrwanie zimy i doświadczenie tradycyjnych aromatów i smaków sezonu wakacyjnego.

Możesz przygotować swój ulubiony świąteczny napój na płycie kuchennej, ale wolnowar oferuje kilka wyjątkowych korzyści. Możesz przygotować napoje (lub zszywki na zimną pogodę, takie jak gulasze i zupy) w wolnowarze, aby były gotowe na Twój powrót. Wolne gotowanie daje dodatkową korzyść w postaci słodkich lub pikantnych zapachów napoju, gdy tylko wejdziesz do domu. Wolnowary dają również dodatkowy czas na przeniknięcie smaków, co jest niezwykle istotne w przypadku świątecznych napojów, które bazują na przyprawach.

Wolnowary zostały zaprojektowane tak, aby wykonywać swoją pracę przy minimalnym nadzorze, co oznacza, że można je pozostawić bez nadzoru przez dłuższy czas, podczas gdy one gotują to, co jest w środku. Jeśli organizujesz przyjęcie, wolnowar pozwoli Ci cieszyć się czasem spędzonym z przyjaciółmi. Ustaw wolnowar we wspólnym miejscu z chochlą, aby goście mogli sami sobie podawać potrawy.

Jak działa wolnowar: Zanim przejdziemy do przepisów świątecznych, sprawdźmy, jak wolnowar rozgrzewa i gotuje te zimowe ulubione potrawy. Podstawowa konstrukcja wolnowaru obejmuje zewnętrzną powłokę, która zazwyczaj mieści element grzewczy, garnek do żywności (często wykonany z powlekanej ceramiki) oraz pokrywę. Elementy wolnowaru mają niską moc, ponieważ są przeznaczone do gotowania powoli i równomiernie. Większość z nich ma proste ustawienia "niskie" i "wysokie", ale temperatury, do których się nagrzewają, mogą się różnić w zależności od marki. Sprawdź instrukcję obsługi i pielęgnacji wolnowaru dla zakresów temperatur.

Niektóre z nowszych modeli wolnowarów mają wbudowane połączone funkcje, aby zwiększyć poziom wygody. Niektóre wolnowary można teraz obsługiwać zdalnie, dzięki czemu można rozpocząć gotowanie posiłku lub napoju, gdy odpowiada to naszemu harmonogramowi lub zmienić ustawienie, gdy jest to konieczne.

Teraz, gdy już wiesz, jak wolnowar wykonuje swoją pracę, nadszedł czas, aby rozgrzać się przy niektórych wakacyjnych napojach. Te przepisy na gorące napoje są dostosowane do wolnowaru:

Grzane wino: Ten pikantny, owocowy napój pochodzi z powrotem do starożytnego Rzymu, ale nadal jest popularnym napojem Christmastime, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To może być przygotowany w wolnowarze w 30 do 60 minut i powinny być podawane na gorąco. (Credit: Well Plated)

Gorący rum z masłem: Połącz tropikalny smak rumu z zimowymi smakami świątecznych przypraw, takich jak cynamon, gałka muszkatołowa i goździki. I przygotuj się, aby wydobyć wolnowar ponownie na Hot Buttered Rum Day na 17 stycznia.

Credit: Southern Kitchen

Wakacyjny poncz wassail: Przynieś trochę jasności do szarej zimy z tym ponczem, który zawiera pięć soków owocowych: jabłkowy, pomarańczowy, żurawinowy, cytrynowy i ananasowy. Credit: Taste of Home

Gotowana w wolnowarze gorąca czekolada: Gorąca czekolada jest podstawą dzieciństwa, która nigdy się nie starzeje. Podawaj ją z zdrową stroną nostalgii. Credit: Allrecipes

Boozy wolno gotować gorącą czekoladę miętową: Chcesz dodać trochę kopa do swojej gorącej czekolady? Candy canes dodać świąteczny twist do tego klasycznego. Dorośli mogą również dodać odrobinę miętowego sznapsa. Credit: Food Fanatic

Gorący cydr z dodatkiem Applejack: Pikantne i słodkie wydaje się być tematem wśród wielu napojów wakacyjnych. Rum jest opcjonalny w tym przepisie. Dodaj go, gdy napoje są podawane. Credit: Myrecipes

Niewątpliwie będziesz kuszony, aby podnieść pokrywę dla wczesnego wdychania składników świątecznych, ale podnoszenie pokrywy wcześnie może prowadzić do utraty ciepła i spowolnić proces.

Jaki jest Twój ulubiony ciepły, świąteczny napój?

Warto przeczytać