Vaping ma być bezpieczniejszą alternatywą dla palenia papierosów. Podczas gdy potencjalne długoterminowe zagrożenia dla zdrowia związane z wdychaniem oparów z elektronicznych papierosów (e-papierosów) zostały ostatnio szeroko nagłośnione, istnieją również krótkoterminowe zagrożenia, które mogą prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.

W latach 2015-2017 doszło do 2 035 urazów związanych z e-papierosami spowodowanych eksplozjami i oparzeniami, zgodnie z raportem w BMJ Journal z 2018 roku.

Według Food and Drug Administration (FDA), baterie litowo-jonowe w urządzeniach mogą być tym, co powoduje eksplozje. Uważa się, że niektóre urządzenia mogą nie uwalniać prawidłowo ciepła, powodując przegrzanie baterii i eksplozję. W niektórych przypadkach może być tak, że przeciek spowodował przesiąknięcie wody i zamoczenie baterii, co spowodowało zwarcie i wybuch baterii.

Odnotowano wiele przypadków obrażeń jamy ustnej, zębów i szczęki, gdy urządzenie eksplodowało podczas wdychania przez użytkownika. W Teksasie pewien mężczyzna zginął, gdy jego długopis vape wybuchł i przeciął mu tętnicę szyjną. Mężczyzna z Florydy zginął, gdy jego vape pen eksplodował i spowodował mały pożar domu.

Wskazówki FDA dotyczące bezpieczeństwa vapingu

Oto kilka wskazówek bezpieczeństwa oferowanych przez FDA dotyczących zmniejszenia ryzyka eksplozji vapingu:

  1. Rozważ używanie urządzeń vape, które posiadają funkcje bezpieczeństwa, takie jak przyciski odpalania, otwory wentylacyjne, zabezpieczenie przed przeładowaniem.
  2. Przechowuj luźne baterie w miejscu, w którym nie będą miały kontaktu z metalowymi przedmiotami w kieszeni.
  3. Zawsze używaj ładowarki dołączonej do urządzenia, nie używaj ładowarek do telefonów.
  4. Nie należy ładować baterii w urządzeniu przez noc.
  5. Wymieniaj baterie, które uległy zamoczeniu lub uszkodzeniu.

Zadzwoń do naszych licencjonowanych adwokatów po bezpłatną konsultację

Zraniony przez eksplodującego e-papierosa lub urządzenie do wapowania?

Możesz omówić tę sytuację z jednym z naszych doświadczonych prawników zajmujących się odpowiedzialnością za produkt w Phoenix za darmo w ramach konsultacji prawnej. Możemy przedyskutować, czy masz jakieś możliwości prawne.

Warto przeczytać