Ten post będzie odejściem od mojego zwykłego pisania o przepisach, naturalnym życiu, jak zrobić balsam i pieluchowanie z tkaniny. Oczywiście, uważam, że wszystkie te rzeczy są niesamowicie ważne, ale zauważyłam niepokojący trend wśród niektórych moich czytelników i innych osób i poczułam się zmuszona napisać ten post. Dziś zajmiemy się osobistą....

Niepokojący trend...

W skrócie, podczas gdy jest wiele dobrych rzeczy dzieje się w zdrowiu / paleo / prymitywne / ziarna wolne ruchy, jestem zaniepokojony przez skupienie się na kobietach mających sześć pack abs i bardzo niskiej tkanki tłuszczowej. Z pewnością są kobiety, które mają tego typu sylwetkę naturalnie i inne, które stawiają sobie taki cel i godnie do niego dążą, ale oczekiwania i presja, że wszystkie kobiety powinny tak wyglądać, są dla mnie niepokojące.

Dodatkowo, wiele z paleo / prymitywne / stron zdrowia są zdominowane przez mężczyzn i skupić się na rzeczy, które poprawią męską sylwetkę, choć wiele z tych rzeczy może być szkodliwe dla kobiecej sylwetki. Podczas gdy rock hard abs i niski procent tłuszczu w organizmie może być oznaką optymalnego zdrowia u mężczyzn (jak to odzwierciedla zdrowego poziomu testosteronu), to nie jest w przypadku kobiet!

Każda kobieta, która próbowała wie, że uzyskanie sześć pack abs wymaga dużo poświęcenia i codziennej ciężkiej pracy. Wiele kobiet, aby to uzyskać (nie wszystkie...) muszą spaść poniżej zdrowej tkanki tłuszczowej i mogą przestać miesiączkować. Ponieważ płodność jest oznaką ZDROWIA u kobiet, narażanie tego, aby uzyskać pewną sylwetkę może być bardzo szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia! Osobiście jestem członkinią internetowej grupy podnoszenia ciężarów dla kobiet, ponieważ lubię aspekty siłowe, ale w grupie są kobiety, które (pomimo posiadania wielkiej siły i ogólnego zdrowia) posuwają się do ekstremalnych środków, nieustannie przyspieszają i schodzą do 12% tkanki tłuszczowej lub mniej dla estetyki, nawet jeśli przestają miesiączkować.

Nie jest tajemnicą, że w naszym społeczeństwie istnieje presja społeczna, aby być szczupłym, i chociaż uważam, że bardzo ważne jest, aby jeść dietę o wysokiej zawartości składników odżywczych i utrzymywać zdrową wagę, to 15-18% tkanki tłuszczowej, którą ma wiele celebrytek i modelek NIE jest zdrową wagą dla wielu kobiet (zwłaszcza tych w wieku rozrodczym)!

Spośród wszystkich maili, które dostaję, najwięcej jest tych dotyczących zmagań z płodnością, a kwestie związane z wagą plasują się na drugim miejscu. Maile te pochodzą prawie wyłącznie od kobiet i podczas gdy niektóre z nich są od kobiet z prawdziwymi problemami zdrowotnymi/wagowymi i poważnymi problemami z leptyną/insuliną, inne są od kobiet, które mają kilka kilogramów (mniej niż 20) nad tym, co uważają za zdrową wagę, pomimo stosowania zdrowej diety, regularnych ćwiczeń i prób poprawy stylu życia.

Ryzykując, że zabrzmi to niezręcznie, być może jest to waga, którą twoje ciało chce utrzymać. Biodra są normalne i zdrowe dla kobiet! Krągłości są normalne i zdrowe dla kobiet! Kobieca sylwetka jest zdrowa dla kobiet! Osobiście, podczas gdy mogę podnieść ponad 200 funtów, zrobić podciąganie lub wspiąć się na drzewo, moje "abs" są zamaskowane przez trochę luźnej skóry z moich czterech ciąż i blizny po cesarskim cięciu i jest mi z tym dobrze...

Niedawne wyobrażenie

To całkiem niedawne przekonanie, że kobiety powinny być szczupłe jak patyk, a nie krągłe, moim zdaniem wyrządziło szkodę wielu kobietom. W przeszłości stosunek talii do bioder był dla wielu kobiet ważniejszy niż obiektywny rozmiar. Badania wykazały, że mężczyźni wolą (a kobiety wolą mieć) stosunek talii do bioder wynoszący .70, lub pomiar talii, który wynosi około 70% pomiaru bioder.

Inne sławne kobiety, które mają stosunek talii do bioder .70 (i które emanują kobiecością) to: Marilyn Monroe (.69), Sophia Loren, Venus di Milo i Jessica Alba. Co ciekawe, stosunek ten jest również skorelowany z mniejszym ryzykiem wystąpienia niektórych chorób i wyższymi markerami zdrowia. W rzeczywistości, WHR (Waist Hip Ratio) był lepszym predyktorem chorób niż BMI czy inne markery zdrowia.

U kobiet, waga przechowywana w biodrach, pośladkach i piersiach jest zazwyczaj wyższa w korzystnych tłuszczach Omega-3 (a wyższe zapasy tych tłuszczów mogą oznaczać zdrowsze dzieci...), podczas gdy tłuszcz brzuszny jest zazwyczaj wyższy w tłuszczach Omega-6. Jest to jeden z powodów, dla których wiele kobiet zgłasza pojawienie się krągłości po raz pierwszy po przejściu na dietę o wyższej zawartości tłuszczu i prawdziwej żywności. Nadmiar tłuszczu brzusznego u kobiet może sygnalizować więcej tłuszczu trzewnego (który jest związany z chorobami) oraz wyższy poziom stresu i męskich hormonów.

Kortyzol i androgeny (które mogą być szkodliwe dla płodności) zwiększają ilość tłuszczu brzusznego i trzewnego.

Co to jest "ideał"?

Jak wiele kobiet myśli i obsesyjnie myśli o dodatkowej wadze, którą chciałyby stracić każdego dnia, a nawet co godzinę? Ile z nich nie lubi siebie z powodu swojej nadwagi? Ten stres sam w sobie jest niezdrowy dla kobiet. Kiedy koncentrujemy się wyłącznie na wyglądzie, jesteśmy zawsze na "diecie" i skupiamy się na wyniszczaniu organizmu. Z drugiej strony, kiedy koncentrujemy się na próbach jedzenia zdrowej żywności, skupiamy się na korzyściach i składnikach odżywczych.

Skupmy się na jedzeniu zdrowej żywności i odżywianiu naszych ciał, a nie na utrzymywaniu wagi, jaką mieliśmy w liceum.

Skupmy się na ćwiczeniach dla korzyści zdrowotnych i siłowych, a nie dla celów utraty wagi! (Sarah Fragoso przedstawia kilka świetnych punktów na temat siły funkcjonalnej)

Skupmy się na optymalizacji snu i poziomu stresu, zamiast obsesyjnie myśleć o idealnej wadze!

Na bardzo osobistym poziomie, publicznie przyznam, że po urodzeniu czwórki dzieci w ciągu ostatnich 5 lat, NIE jestem w tym samym rozmiarze lub kształcie, w jakim byłam w moich atletycznych czasach licealnych, i jest mi z tym dobrze! Nie zamieniłabym mojej czwórki wspaniałych dzieci i rozstępów oraz obwisłych cycków, które się z nimi wiązały, na wszystkie dżinsy w rozmiarze 2 na świecie lub możliwość zmieszczenia się w nie! Moje ciało wykonuje świetną robotę, odżywiając moje maluchy in utero i dostarczając im gęstego mleka. Nie obchodzi mnie, że moje mięśnie brzucha i siła rdzenia są zamaskowane przez moje tygrysie paski i bliznę po cesarskim cięciu, ponieważ zasłużyłam na te paski.

Nie jestem tej wielkości (ani kształtu), co w liceum (kiedy codziennie jadłam śmieci), ale dzięki zdrowej diecie mam zdrowsze włosy, skórę, mięśnie i ogólny stan zdrowia niż kiedykolwiek wcześniej.

Zamiast starać się uzyskać 16% tłuszczu w ciele modelki Victoria's Secret, zmieńmy "normalność" dla kobiet i przywróćmy czasy, kiedy kobieca figura Marilyn Monroe lub Betty Page była uważana za piękną!

Teraz, zanim zaczną się komentarze, chcę wyjaśnić, że nie namawiam kobiet do przejadania się, jedzenia niezdrowej żywności, rezygnacji z prób utrzymania zdrowego ciała i wagi poprzez dietę i ćwiczenia, po prostu twierdzę, że być może to, co uważamy za ideał musi się zmienić. Być może powinnyśmy być wygodne i szczęśliwe jako rozmiary 8, 10 lub 12, a nie dążyć do 2 lub 4, jeśli nie jesteśmy naturalnie tego typu ciała.

Sugeruję, abyśmy rozważyły zaprzestanie niekończącego się cardio, które może być ciężkie dla naszych ciał i podniosły kilka ciężkich ciężarów, które są nie tylko dobre dla naszych kości, mięśni i poziomu insuliny, ale także pomagają budować kobiecą sylwetkę i dobry stosunek talii do bioder.

Sugeruję, abyśmy na zawsze odeszły od szaleństwa niskotłuszczowego i niskokalorycznego i skupiły się na spożywaniu najbardziej gęstej w składniki odżywcze diety, jaką możemy, zawierającej wszystkie zdrowe białka, tłuszcze i naturalne skrobie (nie pochodzące z ziaren), których potrzebujemy.

Nie promuję konkretnego typu ciała lub dokładnego poziomu tkanki tłuszczowej, tylko pokornie sugeruję, że skupiamy się na zdrowiu, a nie na arbitralnej liczbie wagowej jako ideale...., że skupiamy się bardziej na jedzeniu prawdziwej żywności i odżywianiu naszych ciał niż na obcinaniu kalorii, aby osiągnąć konkretną wagę. Nie jestem również w żaden sposób umieścić w dół kobiety, które są błogosławieni, aby naturalnie mieć smukłą sylwetkę lub muskularne abs ...

Co ma zrobić kobieta?

A więc podsumowując: Nie miej obsesji na punkcie skali, jedz zdrową, wolną od zbóż, gęstą od składników odżywczych dietę i jedz, kiedy jesteś głodna! Unikaj pokarmów, które są szkodliwe i jedz pełnymi garściami prawdziwą żywność. Rozwijaj zdrową relację z jedzeniem i nie przejmuj się obsesją na punkcie liczby na skali! Niech zdrowie będzie priorytetem i zaakceptuj, że wraz z cudowną skórą i włosami oraz optymalnym zdrowiem/płodnością może przyjść dodatkowe 5-10 funtów od idealnej wagi...

Żyj w ten sposób, ponieważ jest to zdrowe, a nie dlatego, że chcesz schudnąć, ponieważ pod koniec dnia, estetyka będzie tylko dostać się tak daleko, ale ogólne poczucie zdrowia i zwiększonej energii będzie trzymać cię zmotywowany.

Ćwicz, ale rób to, aby być zdrowym i dla funkcjonalnej siły, a nie tylko dla widocznych mięśni brzucha. Zdaj sobie sprawę, że często my (kobiety) jesteśmy bardziej surowe dla siebie niż inni i naucz się kochać to, kim jesteś, zanim spróbujesz stać się kimś innym. Jeśli nie jesteś zadowolona z siebie, samo odchudzanie tego nie zmieni! Kobiety nie będą w stanie tak łatwo uzyskać lub utrzymać bardzo niski poziom tłuszczu w organizmie, jak mężczyźni będą, i to jest ok!

Jeśli chcesz poprawić swój stosunek talii do bioder za pomocą ćwiczeń, przestań uprawiać cardio i podnoś ciężary! Martwy ciąg, przysiady, kettlebells, wypady i inne ćwiczenia związane z wagą pomogą tonować talię, biodra, pośladki i uda bez dodawania luzem. Jedz wysokiej jakości, pełnowartościową dietę i spożywaj wystarczającą ilość tłuszczów Omega-3. Och, i dostać wystarczająco dużo snu, aby utrzymać poziom kortyzolu w ryzach!

Dwa inne posty z sieci, które promują ten sam pomysł i które uważam za inspirujące to "Paleo women are phat" i "The fattest people in paleo".

Warto przeczytać