Co Twój język ciała online mówi o Tobie?

Jeśli nie inwestujesz całego siebie w swoje kursy online, twój język ciała mówi, że nie zależy ci na uczniu. Jeśli Twój kurs jest skonfigurowany jako lista plików do otwarcia i linków do przeczytania - bez dialogu, obrazów, aktywności czy zaangażowania z Twojej strony - to bez względu na to, co twierdzisz, Twój język ciała mówi, że studenci jako jednostki - ludzie, którzy mają pomysły i doświadczenia, które mogą wnieść do nauki - nie są dla Ciebie zbyt ważni.

Jeśli twoje kursy to głównie seria testów wielokrotnego wyboru opartych na lekturach lub PowerPoints, wtedy twój język ciała online jest wymagający; twoje ramiona są skrzyżowane; być może tłumisz ziewanie. Śmiało, spróbuj zdać ten kurs. Właściwie nie obchodzi mnie, czy ci się uda, czy nie. Może się okazać, że twoi studenci również będą ziewać i opuszczą twój kurs nie zachwyceni i bardziej niż gotowi do zapomnienia materiału.

Z drugiej strony, jeśli Twój kurs składa się z linków do zewnętrznych stron subskrypcyjnych, gdzie studenci muszą płacić jako część kosztu podręcznika, to Twój internetowy język ciała mówi: Zostaw mnie w spokoju. Tam jest materiał do studiowania. Wystarczy, że ja muszę wpisywać te wszystkie oceny! Nie tylko studenci płacą za coś, co prawdopodobnie mógłbyś im zapewnić (przy odrobinie wysiłku i Otwartych Zasobach Edukacyjnych), twoja postawa w wielu przypadkach negatywnie wpływa na to, jak czują się oni w temacie i w klasie. Nie wspominając już o tym, jak oni czują się z Tobą.

Jeśli Twój kurs jest pozbawiony obrazów ilustrujących pomysły i stymulujących dyskusje, nie dając studentom różnych sposobów na pokazanie, że rozumieją treść, Twój język ciała online przekazuje fakt, że nie masz zrozumienia dla różnorodnych uczniów, których masz w klasie i mało cierpliwości do tych, którzy jeszcze nie wiedzą tego, co Ty wiesz. Twój język ciała online w tym przypadku jest lekceważący; jeśli nie możesz nauczyć się treści w taki sam sposób, w jaki ja pamiętam, że musiałem się ich nauczyć, to idź gdzie indziej. (I może się okazać, że studenci rzeczywiście mogą pójść gdzie indziej, i bardzo dobrze, że tak zrobią).

Nie jest za późno na zmiany

Na szczęście, język ciała online można zmienić. Jeśli naprawdę chcesz, aby Twoi studenci czerpali przyjemność z nauki, Twoja postawa liczy się bardziej niż Twoja wiedza. Możesz dostosować swój język ciała online, zdając sobie sprawę z tego, jak mocno "przemawia" on do Twoich studentów i zrewidować swój kurs tak, aby odzwierciedlał Twój nowy język ciała online. Rozważ zwiększenie swojej świadomości na temat różnych stylów uczenia się, poznanie narzędzi internetowych, które mogą być dla Ciebie przydatne, zrobienie lub znalezienie kilku zdjęć i wykorzystanie ich w swoim kursie. Stwórz dyskusję na jakiś temat, która pozwoli studentom dzielić się swoimi pomysłami; niech tworzą filmy, przesyłają zdjęcia i stają się częścią tkanki Twojego kursu. Wykorzystaj tę energię, niech Twój kurs będzie miejscem, gdzie wszyscy są pochyleni do przodu, po drugiej stronie biurka, współpracują i uczą się. To uczucie może być stworzone online, z zaangażowanym językiem ciała online.

Możesz nawet wprowadzić szybką ankietę do aktualnego kursu; zapytaj swoich studentów, co im się podoba, co ich niepokoi i co jest dla nich największym wyzwaniem w Twoim kursie. Eksperymentuj z różnymi pomysłami - świadome wychodzenie z własnej strefy komfortu jest świetnym sposobem na mentorowanie nastawienia na rozwój wśród swoich uczniów.

Jeśli zaangażujesz swoich uczniów w różnorodne działania, przekażesz im osobistą informację zwrotną na temat zadań, wzbogacisz swój program nauczania, korzystając z narzędzi i zasobów internetowych, zapewnisz bezpieczne miejsca do oceniania kształtującego (np. testów praktycznych), wiele wizualizacji i jasny kierunek sukcesu, twój język ciała powie: Zależy mi na tobie. Chcę, żebyś odniósł sukces. Jestem tu, aby ci pomóc. Twój uśmiech jest szczery; Twój głos jest serdeczny. Twój język ciała online może pociągnąć za sobą zmagających się z problemami - czasem nawet niechętnych - uczniów.

Tak, mowa ciała online istnieje. Bądź świadomy, że bez względu na to, co mówisz (lub piszesz), Twój język ciała online ma silny wpływ na Twoich uczniów.

Warto przeczytać