Problemem są duże ilości ciepła emitowane z nowoczesnego przemysłu. Ciepło to może zmniejszyć wydajność urządzeń, a w skrajnych przypadkach utrudnić kontynuowanie produkcji. Dlatego w zakładach przemysłowych niezbędne jest zainstalowanie systemu chłodzenia. W naszym kraju wciąż bardzo popularne są freonowe systemy chłodzenia. Jednak coraz częściej zakłady decydują się na zastosowanie wody lodowej. Dlaczego. Są one łatwe w utrzymaniu, ekonomiczne i bezpieczniejsze dla środowiska. 

Co to jest woda lodowa?

Czynnikiem roboczym w nowoczesnych systemach chłodzenia jest tak zwana woda lodowa. Może to być zarówno czysta woda jak i woda zawierająca środek przeciw zamarzaniu (np. 30%-40% roztwór glikolu propylenowego lub etylenu). Zimna woda jest bardziej efektywna w chłodzeniu niż powietrze. Jest też łatwa do uzupełnienia i ekonomiczna. Należy jednak pamiętać, że specyficzne właściwości fizyczne płynu chłodzącego z domieszką glikolu będą miały wpływ na dobór odpowiednich materiałów do elementów układu chłodzenia.

Chiller - jak to działa?

System chłodniczy wykorzystujący do zasilania wodę lodową jest podobny w budowie do systemu grzewczego. Jest zasilany wyłącznie wodą lodową, a nie gorącą. Zamiast tego zasilany jest 35-40% roztworem glikolu. Temperatura waha się od 7oC do 16oC na powrocie i 12oC do 15oC na wlocie. Klimatyzacja zapewnia chłodzenie za pomocą agregatów chłodniczych, zwanych również "chillerami". Chiller może być podłączony zarówno do agregatu w centrali wentylacyjnej, jak i do klimakonwektorów w pomieszczeniu. Indukowanie przepływu powietrza przez klimakonwektor, w którym przepływa woda lodowa jest sposobem na usunięcie ciepła z wody lodowej. Powoduje to wzrost temperatury o około 5-6 stopni Celsjusza. Jednostki wody lodowej można montować na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Dowiedz się więcej na https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Zasada działania agregatu wody lodowej

Zadaniem agregatu chłodniczego jest wytworzenie wody lodowej (zimnej wody) według określonych parametrów, a następnie dostarczenie jej do innych elementów systemu. Standardowy agregat chłodniczy zbudowany jest ze sprężarkowego urządzenia chłodniczego oraz obiegu wody lodowej w parowniku. Jednostki te występują w dwóch rodzajach: skraplacze chłodzone powietrzem lub skraplacze chłodzone cieczą. Agregaty chłodnicze stosuje się do utrzymania określonych procesów technologicznych, wymagających precyzyjnych parametrów powietrza, oraz do chłodzenia urządzeń i maszyn. W takich przypadkach woda lodowa z chillera trafia do wentylatorowych wymienników ciepła, lub innego typu urządzenia końcowego, gdzie jest podgrzewana, a następnie wraca do chillera. Jeśli mamy niewielkie zapotrzebowanie na klimatyzację, może warto rozważyć jej budowę. Warto porozmawiać z doświadczoną firmą, która pomoże wybrać odpowiednią technologię.

Woda lodowa

Niski koszt

Woda lodowa to po prostu woda zmieszana z roztworem alkoholu etylowego, a następnie schłodzona do 7 stopni Celsjusza. Nowoczesny przemysł sprawia, że schładzanie wody jest na tyle proste, że woda lodowa może być stosowana w dużych halach produkcyjnych jako czynnik chłodniczy. Główną zaletą tej instalacji jest to, że jest bardzo ekonomiczna w utrzymaniu. Koszt energii elektrycznej do zasilania pomp, siłowników sterujących i silników jest główną przyczyną wysokich kosztów. Dobrze zaprojektowana i wdrożona instalacja bez freonu działa równie dobrze jak ta, która wykorzystuje wodę lodową. Taka instalacja jest również znacznie bardziej opłacalna, łatwiejsza w utrzymaniu i bezpieczniejsza dla środowiska.

Transport wody lodowej za pomocą rur PVC lub PE

Zestaw zaworów wyrównujących ciśnienie w każdej sekcji reguluje przepływ wody lodowej do odbiornika końcowego. Większość rur stosowanych do transportu wody lodowej jest wykonana z tworzywa sztucznego, w tym z polichlorku winylu. Ten typ instalacji może być również stosowany do rur wykonanych z polietylenu. Oba te materiały, w przeciwieństwie do stali, są odporne na korozję i niską temperaturę, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla instalacji transportującej glikol.

Warto przeczytać