Zawsze byłam nieco zafascynowana dostępnymi metodami naturalnego wzmacniania zdrowia jamy ustnej.

Pamiętam, jak zapytałam mojego ortodontę, dlaczego moje zęby były krzywe już na początku, kiedy zakładano mi aparat. Oczywiście, jego odpowiedź brzmiała: to po prostu uwarunkowania genetyczne. Podobnie jak mój dentysta powiedział mi, że zęby nie mogą się leczyć i że cukier powoduje ubytki.

Jak badałem moją drogę do prawdziwej diety żywności, wiele rzeczy zaczęło robić dużo więcej sensu, ale pomysł, że zdrowie zębów jest czysto genetyczne i obecność cukru na zewnątrz zębów powodujących ubytki nie ma sensu w ogóle. Następnie przeczytałem Cure Tooth Decay przez Rami Nagel (znacznie tańsze na Kindle, jeśli masz to) i Dr Price'a Nutrition i Degeneracja fizyczna i rzeczy czują się w miejscu.

Podobnie jak reszta naszego ciała, nasze zęby i ustne systemy zdrowotne są żywe, zmieniające się środowisko, które jest, ale po prostu traktowanie z zewnątrz sam (szczotkowanie i nitkowanie), nie naprawi ustne problemy, chyba że adresujesz wewnątrz też, choć te są nadal bardzo ważne.

Jak poprawić zdrowie jamy ustnej

Optymalne zdrowie jamy ustnej polega na jednoczesnym wspieraniu ciała i jamy ustnej od wewnątrz i od zewnątrz. Kiedy zdałam sobie z tego sprawę, zauważyłam ogromne zmiany. Moje zęby stały się bielsze, opuchlizna dziąseł zniknęła, a mój dentysta stwierdził nawet, że ubytki są coraz lepsze, a płytka nazębna zniknęła!

Było kilka rzeczy, które były dla mnie istotne, by wzmocnić zdrowie jamy ustnej dla siebie i członków mojej rodziny:

 • Zmiany w diecie
 • Dodanie suplementów
 • Zrównoważenie hormonów
 • Zmiana w produktach do higieny jamy ustnej

1. Zmiany w diecie

To, co jesz, może poprawić zdrowie jamy ustnej w takim samym stopniu (lub większym) jak szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Oto dlaczego...

Zęby są w ciągłym stanie remineralizacji, ponieważ ślina w jamie ustnej dostarcza zębom minerałów, a komórki zębów wykorzystują te minerały, by się wzmocnić.

Po raz pierwszy rozpocząłem badania nad tym zagadnieniem po przeczytaniu książki "Wylecz próchnicę zębów" autorstwa Ramiego Nagela oraz "Odżywianie i fizyczna degeneracja" dr Price'a. Obie książki zagłębiają się w pracę dr Westona A Price'a, dentysty, który badał zdrowie jamy ustnej ludzi w kulturach całego świata.

Odkrył on, że niektóre plemiona, które nigdy nie szczotkowały ani nie nitkowały zębów, praktycznie nie miały ubytków ani próchnicy, a wszyscy mieli idealnie proste zęby i szerokie szczęki. Jego badania wykazały, że kilka czynników przyczyniło się do tego niesamowitego zdrowia jamy ustnej w niektórych populacjach, głównie:

 • Obecność wystarczającej ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w diecie.
 • Niski poziom kwasu fitynowego w diecie
 • Wystarczająca ilość minerałów w diecie

Mówiłem o tym szczegółowo w tym poście o tym, jak odwróciłem moje własne ubytki i ten jeden o tym, jak mieć zdrowe zęby od wewnątrz na zewnątrz.

Ja podążałem rada w Cure Tooth Decay i zrobić niektóre zmiany w mój diecie, głównie:

Dieta pomagająca leczyć ubytki i poprawiać zdrowie jamy ustnej

 1. I drastycznie cięcia żywności, które zawierały wysokie ilości kwasu fitynowego (ziarna, fasola, itp.). Już nie jadłem ziaren i fasoli, ale również ograniczyłem lub wyciąłem orzechy.
 2. Ograniczyłem pokarmy zawierające nawet naturalne cukry lub skrobię -ograniczyłem owoce, a nawet warzywa bogate w skrobię, takie jak słodkie ziemniaki i skupiłem się na bogatych w minerały warzywach, bulionach kostnych, mięsie i zdrowych tłuszczach.
 3. Zjadłam dużo zdrowych tłuszczów. Każdego dnia dodawałam do swojej diety dodatkową porcję oleju kokosowego i używałam wyłącznie pasteryzowanego, hodowlanego masła.
 4. Starałem się spożywać dużo domowego bulionu kostnego, aby dodać do niego minerały.

Podsumowując: Żadnych ziaren, fasoli czy orzechów i ograniczona ilość owoców i skrobi. Dużo warzyw, białka, dużo zdrowych tłuszczów i bulionu kostnego.

2. Dodawanie suplementów:

Suplementy pomagające leczyć ubytki i poprawiać zdrowie jamy ustnej

Aby pomóc organizmowi w remineralizacji ubytków, czasami konieczne jest zwiększenie poziomu minerałów za pomocą suplementów. Wiele produktów spożywczych jest uprawianych na glebie ubogiej w składniki odżywcze, więc suplementy pomagają uzupełnić te braki. Oto suplementy, które zazwyczaj zalecam dla poprawy zdrowia jamy ustnej i leczenia zębów:

 • Fermentowany olej z wątroby dorsza i mieszanka masła - jest to jeden z głównych suplementów zalecanych przez dr Price'a z jego badań i zalecanych w Cure Tooth Decay. Tylko sfermentowany olej z wątroby dorsza ma optymalną kombinację składników odżywczych i jest bogaty w witaminy A, D i K.
 • Witamina D - To był inny główny dodatek, który Dr Price i Drs. Mellanby znaleźli był niezwykle pomocny w leczeniu zębów. Badanie wykazało, że ubytki goiły się, gdy witamina D była zoptymalizowana - nawet jeśli dieta nie została zmieniona. Oczywiście, najlepsze rezultaty osiągnięto, gdy dieta była zoptymalizowana równolegle z witaminą D. W rezultacie, codziennie spędzam czas na słońcu *gasp* około południa i biorę Fermentowany Olej z Wątroby Dorsza. W ten sposób nie muszę suplementować dodatkowej witaminy D.
 • Olej kokosowy-Biorę dodatkowo 1/4-1/2 filiżanki dziennie oleju kokosowego w smoothie lub rozpuszczonego w herbacie każdego dnia. My dostajemy nasz od Tropical Traditions, ale możesz go znaleźć w wielu miejscach.... po prostu szukaj organicznego, dziewiczego i nierafinowanego oleju kokosowego. Moim ulubionym teraz jest mieszanie go w kawie, aby zemulgować go z odrobiną wanilii.
 • Inne: Biorę też codziennie Magnez, Żelatynę i Witaminę C, choć nie są one tak istotne dla gojenia się zębów.

3. Równoważenie hormonów

Hormony mogą mieć dramatyczny wpływ na zdrowie jamy ustnej, ponieważ mogą kontrolować równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej oraz to, jak dobrze organizm może się leczyć lub zwalczać choroby. Wielu z nas ma objawy braku równowagi hormonalnej, a takie rzeczy jak optymalizacja snu, stresu, diety i kondycji fizycznej mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie hormonalne i zdrowie jamy ustnej.

4. Zmiana w produktach do higieny jamy ustnej

Wiele konwencjonalnych past do zębów i produktów do higieny jamy ustnej zawiera substancje chemiczne i sztuczne składniki, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku! Czy kiedykolwiek czytałaś etykietę na zwykłej tubce pasty do zębów? Znajduje się tam lista przestróg i ostrzeżeń, ponieważ nawet niewielka ilość pasty do zębów w ustach może zabić małe dziecko... nie chcę, aby coś siedziało na mojej ladzie z ząbkującymi maluchami biegającymi dookoła!

Dobra wiadomość jest taka, że przejście na naturalną pastę do zębów (taką jak moja marka Wellnesse!) jest często łatwiejsze niż zmiana diety, ćwiczeń lub (*ahem*) zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu.

Od lat przygotowuję własną remineralizującą pastę do zębów. W tym czasie nie miałam żadnych nowych ubytków, a kilka obszarów, które dentysta chciał wypełnić przy następnej wizycie, już nie istniało, kiedy wróciłam! Również skrobanie moich zębów przy każdej wizycie zajmowało im dużo czasu, a teraz zajmuje dosłownie kilka minut.

Warto przeczytać