Jeśli jesteś uzależniony od smartfona, to być może cierpisz na schorzenie zwane fonoholizmem. Uzależnienie to jest wynikiem nadmiernego korzystania ze smartfona i może mieć szkodliwy wpływ na Twoją psychikę i zdrowie fizyczne. Smartfony emitują pola elektromagnetyczne, które mogą uszkadzać komórki mózgowe i prowadzić do różnych chorób. 

Młodzi ludzie w Polsce notorycznie korzystają z telefonów komórkowych podczas lekcji, rodzinnych obiadów, a nawet w kinie. Jest to forma fonoholizmu i eksperci starają się podnieść świadomość na ten temat.

Przyczyny uzależnienia od telefonu 

Bezpieczeństwo i wygoda to dwa najczęstsze argumenty nadmiernego korzystania z telefonu. Istnieje wiele powodów, w tym fobia społeczna i lęk przed samotnością. Dziecko, które ciągle sprawdza, czy jest połączenie, może potrzebować bliskości ze strony rodziców i akceptacji innych rówieśników. Jeśli nieśmiały nastolatek nie czuje się komfortowo w relacjach rodzinnych i ma trudności z nawiązywaniem kontaktów i okazywaniem uczuć, może to wynikać ze zbyt dużego oddalenia od rodziny. Łatwiej jest utrzymywać relacje za pośrednictwem narzędzi elektronicznych, niż bezpośrednio. Wreszcie, wysokiej klasy telefon stał się symbolem statusu i czymś, czym można się chwalić. Modny telefon może sprawić, że poczuje się ważniejszy.  Może też zrobić wrażenie na jego rówieśnikach. 

fonoholizm u dzieci

Zobacz także: Na czym polega systemowa terapia rodzin?

Do czego prowadzi fonoholizm?

Nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego może prowadzić do nerwowości, nadpobudliwości i braku uwagi, a także problemów z oczami i kręgosłupem. Zostało to również powiązane z wypadkami drogowymi. Dlatego eksperci starają się podnieść świadomość na temat tego stanu i zapewnić więcej zasobów i informacji na jego temat.

Negatywne skutki uzależnienia od telefonu

  • zaniedbywanie innych zainteresowań lub zajęć na rzecz korzystania z telefonu
  • rezygnacja z relacji z innymi i zamykanie się w wirtualnym świecie
  • korzystanie z Internetu/urządzeń pomimo szkodliwych konsekwencji (bezsenność oraz nieodpowiednie i nieregularne odżywianie, zaniedbanie wyglądu, niewywiązywanie się z obowiązków szkolnych, zawodowych lub rodzinnych).
  • Nadmierne rozproszenie uwagi i roztargnienie, np. na zajęciach i poza nimi,
  • Problem z właściwym zarządzaniem swoim czasem
  • nuda, bezczynność i brak pasji w życiu, niskie zaangażowanie w sprawy szkoły i pracy
  • niska aktywność fizyczna i bierność, a także brak czasu wolnego, który byłby aktywny
  • tendencja do izolowania się i pozostawania poza grupą.
  • Ogólne wyczerpanie organizmu, przeciążenie informacyjne

uzależnienie od telefonu

Osoba, która cierpi na fonoholizm może doświadczyć następujących objawów: niepokoju, paniki i pocenia się. W skrajnych przypadkach stan ten może skutkować trudnościami w oddychaniu, zwiększoną potliwością i szybkim biciem serca. Osoba może również stracić orientację przestrzenną. Ważne jest, aby osoba szukała profesjonalnego leczenia tak szybko, jak to możliwe, aby pomóc jej w zarządzaniu tym zaburzeniem. Ponadto, osoba cierpiąca na fonoholizm powinna unikać alkoholu i tytoniu, aby zmniejszyć swoje objawy.

 

Warto przeczytać