Z czysto użytkowego punktu widzenia oprawka to nic innego jak uchwyt na szkło. Jej zadaniem jest zapewnienie prawidłowego ustawienia soczewek. Idealna jest pozycja, w której środkowa linia otworów świetlnych (otwór świetlny to przestrzeń ograniczona krawędzią ramy) przechodzi w przybliżeniu przez środki źrenic lub nieco niżej. Optymalne jest, gdy tylna powierzchnia soczewek znajduje się w odległości 12 mm od wierzchołka rogówki. Tyle, jeśli chodzi o kwestie techniczne. Jednak dla każdego użytkownika jest też ważne, aby oprawka była funkcjonalna oraz estetyczna, elegancka i modna.

Okulary na lata!

Wybór oprawki nie jest łatwym zadaniem. Jednak każdy optyk w Krakowie pomoże nam przy wyborze, biorąc pod uwagę następujące cechy:

  • Typ twarzy.
  • Cerę.
  • Preferowany styl ubierania się.

Ustalenie typu twarzy, czyli jej kształtu, nie jest trudne. Zabezpiecz włosy opaską lub bandażem, aby nie przeszkadzały ci, i stań blisko lustra. Śledź kontury twarzy (od nasady włosów po brodę) szminką lub markerem rozpuszczalnym w wodzie. Przy całej różnorodności twarzy najczęściej wyróżnia się pięć głównych typów: są to twarze owalne, okrągłe, trójkątne (w kształcie serca), prostokątne i trapezowe. Dla owalnej twarzy zaleca się oprawki o niemal dowolnym kształcie, od klasyki po awangardę. Oprawki powinny być nieco szersze niż rozmiar twarzy w najszerszym miejscu w celu zmniejszenia wydłużonego owalu twarzy (z reguły wydłużone twarze są również dość wąskie). Dla okrągłej twarzy najlepsze są ramki o prostych liniach tworzących wyraźne narożniki z częściami bocznymi oraz prostokątne ramki, wizualnie zmniejszające zaokrąglenie twarzy (jeśli szerokość ramki przeważa nad jej wysokością, twarz jest postrzegana jako węższa). Trójkątna twarz to ramki z owalnymi lub okrągłymi otworami świetlnymi, ramki z zaokrąglonymi krawędziami. Twarz prostokątna charakteryzuje się wyraźnymi równoległymi prostymi liniami od skroni do podbródka i wyraźnymi kątami żuchwy. Wskazane są zaokrąglone, owalne oprawki pomagają wygładzić kanciastości. Osoby o twarzy w kształcie trapezu powinny dobierać oprawki w kształcie kocich oczu, aby zwiększyć szerokość górnej części twarzy.

klasyczne oprawki okularów

Klasyczne oprawki, które będą pasować do późnych stylizacji i okazji

Okulary mogą pomóc ludziom zobaczyć cię w naturalnym świetle lub pomóc w stworzeniu pożądanego obrazu. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej oprawki pasującej do twojego stylu życia. Większość z nas będzie potrzebować więcej niż jednej pary okularów, aby stworzyć różne stylizacje na konkretną okazję, podobnie jak potrzebują więcej niż jednej pary butów. Kim jesteś - dynamicznym biznesmenem, miłośnikiem aktywnego wypoczynku, zapracowaną mamą, emerytem czy studentem? Czy jesteś osobą kreatywną, na przykład artystą lub pisarzem? A może, jak większość ludzi, twój styl życia obejmuje wiele różnych zajęć, zainteresowań i cech osobowości? Aby zawęzić wybór, zastanów się, co eksperci od okularów mają do zaoferowania pod względem stylu, koloru, materiału i rozmiaru dla różnych stylów życia. Jednak bez względu na to, co robisz i czym się zajmujesz, klasyczne oprawki będą pasować każdemu.

Dla biznesmenów zalecane są odcienie srebra, brązu, złota, brązu i czerni, ponieważ można je łatwo łączyć i nosić z garniturami biznesowymi. Klasyczny wzór szylkretowy dobrze komponuje się również z garniturami biznesowymi i garniturami zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Jednym ze sposobów zaprezentowania siebie jest zastosowanie nowoczesnych kształtów, takich jak geometryczne wzory na grubszych, większych plastikowych ramkach. Wiele nowoczesnych oprawek metalowych może mieć również oryginalny wygląd.

Aby uzyskać młodzieńczy i modny wygląd, zastanów się nad wyborem oprawek, które są ukształtowane tak, aby wizualnie podkreślały rysy twarzy, takie jak pochyłe prostokątne oprawki dla mężczyzn i miękkie oprawki w kształcie kocich oczu dla kobiet. Owale, skośnie skośne prostokąty i miękkie kocie oczy są zarówno funkcjonalne, jak i świetnie wyglądają. Soczewki polaryzacyjne okularów przeciwsłonecznych redukują odblaski światła odbitego od wody. Różne odcienie soczewek poprawiają widzenie w różnych warunkach oświetleniowych. Zawsze wybieraj powłokę antyrefleksyjną dla swoich soczewek. Ta przezroczysta powłoka eliminuje odbicia, poprawia widzenie w ciemności. Jeśli szukasz cieńszych, lżejszych i bardziej atrakcyjnych soczewek, wybierz soczewki wykonane z poliwęglanu lub soczewki z tworzywa sztucznego o wysokim współczynniku załamania i asferycznej konstrukcji.

Warto przeczytać