Zawsze zakładałam (i mówiono mi), że nie da się wyleczyć próchnicy, że ubytki nie mogą się zagoić, a jedynym sposobem na rozwiązanie problemów zdrowotnych jamy ustnej jest nowoczesna stomatologia. Gdy czytałam i badałam więcej, miało to coraz mniej sensu, a kiedy natknęłam się na informacje od dr Westona A. Price'a w Odżywianiu i Degeneracji Fizycznej oraz Ramiela Nagela w Wylecz próchnicę, byłam zachwycona!

Czy można wyleczyć próchnicę zębów?

Ramiel Nagel badał informacje, które później stały się książką "Wyleczyć próchnicę zębów", kiedy jego córka cierpiała z powodu ciężkiej próchnicy zębów w wieku niespełna 2 lat. Wiele z informacji, które znalazł, pochodziło z prac dr Price'a, który badał zdrowie jamy ustnej wielu ludzi na całym świecie.

Nagel znalazł i przetestował pomysł, że próchnica zębów może zostać odwrócona, a później podzielił się tą informacją w swojej książce. Opisuje ona szczegółowo system specyficznej suplementacji i odżywiania skoncentrowany na dostarczaniu organizmowi wysokiego stężenia minerałów i składników odżywczych, które pozwalają mu leczyć zęby.

Jako mama, ta książka była szczególnie pomocna, ponieważ Nagel omawia specyficzny protokół, który jest pomocny dla dzieci i mówi o tym, jak zdrowie jamy ustnej dziecka zaczyna się w łonie matki i o różnych krokach, które przyszła matka może podjąć, aby dać swojemu dziecku impuls do zdrowia jamy ustnej in utero.

Wyszczególnia on specyficzny protokół żywieniowy (bardzo podobny do tego, który polecam tutaj) z ograniczonymi lub żadnymi ziarnami, cukrami, fasolą i ograniczonymi orzechami, podczas gdy zęby się goją. On zaleca żywności, takich jak olej kokosowy (check), trawiaste mięsa i pastured nabiał (check), i dużo warzyw (check).

Podoba mi się, że Cure Tooth Decay szczegóły, dlaczego rozpuszczalne w tłuszczach witaminy są tak niezbędne dla zdrowych zębów (co ma sens, ponieważ wielu z nas nie spożywa wystarczająco dużo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach) i jak wybory żywności bezpośrednio wpływają na zdrowie jamy ustnej.

Cure Tooth Decay nawet dotyka roli dziąseł zdrowia na uzdrowienie zębów i jak nowoczesna stomatologia może czasami zrobić więcej szkody niż pożytku. Książka wyjaśnia, jak ortodoncja i TMJ może wpływać na zdrowie jamy ustnej i jak czynniki, takie jak oddychanie przez usta mogą wpływać na zdrowie zębów.

Sugestie w Cure Tooth Decay skupiają się głównie na diecie o wysokiej zawartości składników odżywczych i kilku ważnych suplementach wspierających.

Protokół żywieniowy

Jak Dr Price zaleca i jak mówiłem o wcześniej, protokół do leczenia próchnicy zębów, jak przedstawiono w książce koncentruje się na:

  • Ograniczeniu pokarmów, które są bogate w kwas fitynowy, szczególnie w początkowych etapach remineralizacji zębów. Do pokarmów o wysokiej zawartości kwasu fitynowego należą zboża, fasola, orzechy, nasiona itp.
  • Spożywanie dużej ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz zdrowych tłuszczów pochodzących z takich źródeł jak olej kokosowy, fermentowany olej z wątroby dorsza, organiczny nabiał (zwłaszcza masło), mięso, owoce morza i buliony kostne.
  • Spożywanie codziennie organicznych, gotowanych warzyw, szczególnie w zupach na bazie domowego bulionu kostnego.
  • Utrzymanie równowagi poziomu cukru we krwi, ponieważ niezrównoważony poziom cukru we krwi może zmniejszyć ilość wapnia i fosforu w organizmie, a oba te pierwiastki są potrzebne dla zdrowia jamy ustnej.
  • Mięso z organów i gruczołów równoważy poziom hormonów i pobudza gospodarkę hormonalną. Mięsa takie jak wątroba są również doskonałym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
  • Przyjmowanie określonego protokołu suplementów w celu wsparcia procesu remineralizacji zębów.
  • Suplementy

  • Sfermentowany olej z wątroby dorsza jest świętym Graalem suplementów wspomagających zęby. Jest niezwykle bogaty w rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D i K, które są niezbędne do remineralizacji zębów i które polecam w moim własnym Protokole Remineralizacji Zębów.
  • Magnez Może również mieć znaczenie dla zdrowia zębów, ponieważ wiele osób cierpi na jego niedobór, a organizm potrzebuje wystarczającej ilości magnezu, aby móc efektywnie wykorzystywać wapń i fosfor.
  • Żelatyna- Ponieważ wiele osób nie ma czasu na robienie rosołu z kości każdego dnia, żelatyna może stanowić alternatywę (choć rosół z kości jest wciąż lepszy). Jest świetna dla dziąseł i trawienia i może pomóc organizmowi łatwiej wchłaniać składniki odżywcze.

Inne sugestie

Z mojego własnego doświadczenia, sugestie w Cure Tooth Decay są solidne i faktycznie pomagają poprawić zdrowie jamy ustnej. Książka ma wiele recenzji na Amazon wypełnione świadectwami ludzi, którzy uzdrowili nawet zaawansowaną próchnicę zębów, która była przez szkliwo (jest to możliwe!). Widziałem to w moim własnym życiu i dostać kilka e-maili w tygodniu od czytelników, którzy widzieli różnicę w ich własnych zębów lub odwrócił ubytków.

Sugerowałabym również zmianę całkowicie naturalnej pasty do zębów (jak moja marka Wellnesse!). Możesz również spróbować remineralizującej pasty do zębów lub proszku do zębów i/lub produktu takiego jak OraWellness Brushing Blend, który pomógł Susan Revak wyleczyć jej zaawansowaną chorobę dziąseł.

Rzeczy takie jak odpowiednia ilość snu, zmniejszenie ekspozycji na pola elektromagnetyczne i obniżenie poziomu stresu mogą mieć również duży wpływ na zdrowie jamy ustnej, ponieważ pomagają zrównoważyć poziom hormonów, zwłaszcza hormonów stresu, które mogą obniżać poziom wapnia i innych składników odżywczych w organizmie.

Warto przeczytać