Jednym z najważniejszych aspektów projektowania ogrodu z aranżacją stawu jest dobór roślin. Większość stawów jest doposażona w istniejący krajobraz, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał roślinny, który uzupełni istniejący krajobraz. Tekstura i kolor roślin to także ważne elementy projektu, które należy rozważyć. Przed wyborem roślin należy zapoznać się z częścią "Życie roślinne", aby dowiedzieć się więcej o rodzajach roślin, które można wykorzystać w ogrodzie wodnym.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość stawu. Wielkość stawu powinna uzupełniać pozostałe elementy krajobrazu. Jeśli staw jest centralnym punktem krajobrazu, powinien zajmować większą powierzchnię. Z drugiej strony, jeśli jest on akcentem projektu, powinien być proporcjonalny do pozostałych akcentów w ogrodzie.

Wybrany materiał na obrzeża pozwoli dopasować element wodny do ogólnego schematu ogrodu. Do określenia krawędzi stawu można użyć cegieł, skał, stalowych obrzeży, drewna i innych. Wybór nieodpowiednich materiałów do obramowania zmniejszy znaczenie stawu w całym krajobrazie. Wybór materiału na obrzeża jest ważny, ponieważ ma on duży wpływ na fazę budowy.

Ogród z aranżacją stawu może obejmować od małego stawu ogrodowego do dużego stawu obejmującego trawnik. Oczka wodne mogą być dekoracyjne lub funkcjonalne i mogą mieć różne funkcje, w tym drewniane mostki, ruchomą wodę i wodospady. Tworzenie ogrodu z aranżacją stawu nie musi być skomplikowane ani drogie.

Ważna jest również lokalizacja ogrodu z aranżacją stawu. Staw nie powinien znajdować się na niskim terenie, gdyż może to prowadzić do zalania. Ponadto woda może przepływać przez trawniki i ogrody, przynosząc chemikalia i nawozy. Mogą one zaszkodzić roślinom i zwierzętom w stawie. Jeśli to możliwe, wybierz miejsce, które umożliwia doskonały widok na staw. Powinien być on również dobrze widoczny z wnętrza domu.

Ogród z aranżacją stawu może stanowić piękny punkt centralny przestrzeni. Może również pomóc w stworzeniu iluzji większego stawu poprzez umieszczenie uzupełniającego wystroju poza jego krawędzią. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego efektu jest zastosowanie donic bonsai na dalekim brzegu stawu. Donica umieszczona poza granicą może dodać efekt pionowy, podczas gdy stos skał na dalekim brzegu doda tekstury do ogrodu. Inną opcją jest treliaż z pnączami sięgającymi w kierunku stawu.

Ogród z aranżacją oczka wodnego to piękne miejsce do odpoczynku i refleksji nad tajemnicami życia. Aby dopełnić relaksujący efekt ogrodu z oczkiem wodnym, warto umieścić w nim ławkę, na której można usiąść. Ławki są powszechnie spotykane w parkach, ale mogą świetnie wyglądać w ogrodowej scenerii. Kolorowe ławki dodadzą uroku ogrodowi i uzupełnią kolorowe kwiaty w oczku wodnym. Zacieniona ławka również doda charakteru okolicy stawu.

Projektując ogród z aranżacją stawu, pamiętaj, aby sprawdzić lokalne przepisy dotyczące wszelkich ograniczeń lub pozwoleń. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają od właścicieli domów ogrodzenia wokół elementów wodnych i być może trzeba będzie uzyskać na to pozwolenie. Należy również sprawdzić głębokość zbiornika wodnego w okresie zimowym. Głębokość wody ma kluczowe znaczenie dla określenia bezpieczeństwa ryb. Przed zainstalowaniem stawu należy również rozważyć lokalizację gniazdka elektrycznego i przerywacza prądu.

Warto przeczytać