W gospodarstwie domowym, warsztacie samochodowym, lub w fabryce często spotykamy się z potrzebą dokręcenia jakiegoś elementu, na przykład śruby, czy nakrętki. Nie wydaje się to zbyt poważnym wyzwaniem samo w sobie. Wystarczy po prostu to wykonać, używając tak naprawdę czegokolwiek. Problem pojawia się w momencie, kiedy taki element trzeba przymocować dokładnie, z odpowiednią siłą i precyzją.

Do czego służy wkrętak dynamometryczny?

W przypadku pracy na linii produkcyjnej, serwisie lub w warsztacie samochodowym, zdarza się, że musimy coś przymocować w dużej ilości, tak samo, z niesamowitą dokładnością, w dość szybkim tempie Na takie właśnie okazje, oraz na wiele innych przypadków stworzono wspomniane w tytule narzędzie, czyli wkrętak dynamometryczny. Na jakiej zasadzie działa i jak jest zbudowany?

Wkrętak dynamometryczny to bardzo lekkie i wygodne narzędzie o budowie ergonomicznej, z antypoślizgową powłoką, przygotowane z myślą o profesjonalistach w różnej branży. Umożliwia ono bardziej precyzyjne i dokładne dokręcanie śrub do wcześniej ustalonego za pomocą testera momentu. Nadaje się doskonale w pracy elektryków, elektroników, na liniach produkcyjnych i w warsztatach samochodowych, głównie w bardziej wymagających konstrukcjach, takich jak np.: montaż podzespołów silnika samochodowego.

Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta, w chwili, gdy dany element zostanie wkręcony na ustaloną wcześniej wartość, wkrętak dynamometryczny odcina zasilanie, powodując natychmiastowe wstrzymanie czynności. Najczęściej o tym momencie informuje nas sygnał dźwiękowy i brak możliwości wkręcania dalej. Wszystko dzięki wyspecjalizowanym sprzęgłom odcinającym, które gwarantują dokładność i precyzję działania. W celu ustawienia takiej wartości zwykle używa się specjalnych testerów narzędzi dynamometrycznych.

Wkrętaki dynamometryczne możemy dostać w dwóch rodzajach, pistoletowym oraz prostym. Zwykle uruchamiane są za pomocą spustu, lub przez mechanizm włączania przez docisk. Wkrętaki proste często mają również specjalną dźwignię startową. Można je użytkować w każdym momencie pracy na produkcji lub w warsztacie, w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Wkrętak dynamometryczny pistoletowy nie potrzebuje zastosowania specjalnego ramienia reakcyjnego, które służy do odciążenia operatora, ponieważ ten rodzaj narzędzia posiada już wbudowane własne ramię, które idealnie leży w dłoni i nie powoduje zmęczeń nadgarstków.

Wkrętak typu prostego natomiast jest bardzo precyzyjnym narzędziem, które nada się idealnie do wkręcenia śrub w różnym rozmiarze. Jeśli zdecydujemy się na wersję prostą, warto też pomyśleć o zastosowaniu dodatkowego ramienia reakcyjnego. Zniweluje ono jakąkolwiek szansę na uszczerbek na zdrowiu i komforcie operatora – chociażby ból wspomnianych wcześniej nadgarstków. W przypadku obydwu egzemplarzy, w zestawach do samego wkrętaka często znajdują się różne pomocne akcesoria. Są to najczęściej pierścienie do podwieszania na balanserze i do ramienia reakcyjnego oraz klucze do ustawiania mocy wkręcania.

Wkrętak dynamometryczny

Jak wkrętak dynamometryczny ułatwia pracę w warsztacie?

Przez swoją precyzję działania, spowodowaną wyspecjalizowanymi sprzęgłami odcinającymi, wkrętak dynamometryczny w zupełności pomoże poprawić nasz profesjonalizm i stopień dokładności w warsztacie. Dzięki małej wadze, budowie zgodnej z zasadami ergonomii oraz specjalnej antypoślizgowej powłoce, pracownik nie męczy się tak szybko, jak ma to miejsce z wkręcaniem manualnym, a cała czynność trwa o wiele szybciej. Możliwość wybrania odpowiedniej siły wkręcania oraz różnego rodzaju trybów, dodaje tylko więcej opcji dostosowania się do indywidualnych potrzeb każdego klienta, oraz do specjalnych sytuacji. Dzięki bogatej ofercie różnych firm każdy pracownik linii produkcyjnej, warsztatu, elektryk czy elektronik, powinien bez żadnych problemów odnaleźć taki typ narzędzia, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni, pod względem mocy, możliwości wkręcania odpowiednich rozmiarów śrub, czy zwyczajnie wygody. Możliwość podwieszenia na balanserze tylko dodaje efektywności i użyteczności wspomnianego wkrętaka, natomiast opcja zastosowania w ramieniu reakcyjnym zmniejsza szansę na bóle nadgarstków oraz zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Warto przeczytać