Telefony bardzo szybko stały się elementem codzienności, bez którego niemalże większość społeczeństwa nie potrafi się odnaleźć. Telefon przydaje się w każdym momencie, jest poręcznym urządzeniem z szeregiem bardzo przydatnych funkcji. Począwszy od wysyłania krótkich wiadomości aż po tworzenie i montowanie profesjonalnych filmików. Istnieje jeden szkopuł, który potrafi rzucić cień na funkcjonalność telefonu, a mianowicie jest to ładowarka do telefonu. Wielokrotnie, każdy użytkownik telefonu, posiadał sytuację, kiedy telefon rozładował się w najmniej odpowiednim momencie. Zazwyczaj każdy posiada więcej niż jedną ładowarkę, jednak lepiej posiadać jedną lepszą ładowarkę niż kilka słabej jakości. Właściwy sprzęt do ładowania to sposób pozwalający na znaczną oszczędność czasu, w szczególności, gdy liczy się każda minuta przed wyjściem z domu i wyciągnięciem ładowarki do telefonu z kontaktu. Podpowiadamy na jakie parametry zwrócić uwagę kupując ładowarkę do telefonu.

Ładowarki do telefonów: jakość kontra cena

Rynek akcesoriów do telefonu przepełniony jest całym szeregiem urządzeń, które mają służyć do ładowania urządzeń. Pomimo wspólnego wyglądu i jakby się wydało mało skomplikowanych różnic w wyglądzie, te urządzenia posiadają spore rozbieżności pomiędzy poszczególnymi modelami. Pierwszą z cech, która umożliwia rozróżnienie jakości poszczególnych ładowarek do telefonu jest z pewnością cena. Cena ładowarki do telefonu stanowi w rzeczywistości odzwierciedlenie szeregu różnych cech, które rzutują na komfort późniejszego użytkowania. Przede wszystkim więcej kosztują ładowarki do telefonów, które zostały wyprodukowane przez uznane marki. Rozbieżność cenowa jest w szczególności dostrzegalna przy zestawieniu z najtańszymi chińskimi urządzeniami. Wówczas ten sprzęt jest kilka razy nawet droższy. Nie należy jednak zapominać, że chińskie odpowiedniki posiadają niską jakość wykonania, która obniża żywotność baterii, a dodatkowo może powodować późniejsze uszkodzenie poszczególnych komponentów w jej wnętrzu. Wielokrotnie świat obiegała informacja o tym, że używanie tanich, nieoryginalnych zamienników ładowarek doprowadziło do wybuchu baterii. Sam wybuch jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego należy świadomie podchodzić do dokonywanych wyborów, aby minimalizować ryzyko. W rezultacie za jakością w parze idzie także cena. Lepiej skonstruowane urządzenie, w którym wykorzystano wyższej jakości części posiada wyższą cenę, co stanowi naturalną kolej rzeczy. Zatem, za wyższą ceną skrywa się wyróżniająca jakość, która pozwala na minimalizowanie ryzyka uszkodzenia baterii, a także zapewnia dłuższą żywotność zarówno baterii jak i całego urządzenia.

osoba trzymająca rozładowany telefon podczas ładowania

Nowe technologie w ładowarkach do telefonów

Wyścig producentów telefonów komórkowych wymusił konieczność skupienia się także na ładowarkach do telefonów. Do niedawna każdy producent posiadał swoje własne rozwiązanie, które było dedykowane do danego typu telefonu. Dopiero porozumienie producentów, umożliwiło stworzenie ładowarki do telefonu o ujednoliconych standardach, tzw. micro USB. Głównym celem była redukcja elektrośmieci. I choć jest to sporym urządzeniem, to należy pamiętać o tym, że poszczególne ładowarki znacząco się pomiędzy sobą różnią. Do najistotniejszych parametrów ładowarek do telefonów należy zaliczyć: napięcie ładowania, natężenie prądu.

Ponad te dwa parametry występuje także jeszcze jeden czynnik, który rzutuje na wybór ładowarki do telefonu. Mianowicie są to nowe technologie stosowane w ładowarkach do telefonów. Z pewnością należy do niej zaliczyć przede wszystkich technologię szybkiego ładowania, QuickCharge. Jest to technologia, którą opracował Qualcomm. Dedykowana jest wyłącznie dla ładowarki do telefonu i smartfonu, które są zgodne z tym standardem. Ogromną zaletą jest fakt, że technologia QuickCharge posiada wszystkie wersje technologii, które są ze sobą kompatybilne. Warunkiem koniecznym nie jest posiadanie specjalnego procesora, wystarczający jest wyłącznie zewnętrzny kontroler. Technologia QuickCharge posiada także możliwość dostosowania do indywidualnych cech poszczególnych akumulatorów litowych, co pozwala na zmienianie napięcia. W konsekwencji całość procesu ładowania telefonu przebiega w pełni bezpiecznie. 

Analogiczną technologią jest Fast Charging, która pozwala na dostarczanie wyższego napięcia i natężenia, co skraca czas ładowania. W rezultacie 10 minutowe podłączenie do prądu umożliwia zyskanie kilku godzin pracy urządzenia. 

Z kolei SuperCharge jest dedykowane dla telefonów marki Huawei. Na proces ładowania wpływ posiada ładowarka co upraszcza budowę kontrolera w telefonie. Dostarczanie energii przez ładowarkę nie powoduje wytwarzania nadwyżki ciepła. 

Warto przeczytać