Złoto to jeden z najbardziej pożądanych kruszców na całym świecie. Trzeba mieć świadomość, że cena złota jest dość wysoka i nadal rośnie. Złoto znajduje się również na terenie Polski (wartość ta oscyluje w granicach 200 ton). Warto zastanowić się nad tym, jaka jest aktualnie cena oraz co na nią wpływa.

Od czego zależy cena złota?

Cena złota będzie zależała od kilku podstawowych czynników, wśród których wyróżniamy m.in.:

  • próbę złota,
  • postać złota (może to być np. sztabka),
  • kurs złota w danym kraju oraz konkretnej walucie.

Uważa się, że w okresie pandemii koronawirusa inwestowanie w złoto jest jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, na którą można się zdecydować. Chodzi przede wszystkim o inwestycje w złoto najwyższej próby. Najpierw trzeba jednak zebrać odpowiedni kapitał startowy, lecz niektórzy ludzie nie mają z tym problemów. Dowiedz się więcej na https://mennica-krakowska.pl/31-cena-zlota.

Jak próba wpływa na cenę złota?

Próba ma bardzo duży wpływ na finalną cenę złota. Jeśli jest to przykładowo próba 750, to zainteresowani muszą wiedzieć, że złoto zawiera w sobie aż 75 procent czystego złota. Najwięcej pieniędzy zapłaci się za tzw. złoto 24-karatowe (próby 999). Inne znane próby to m.in. 960, 585 czy też 375 i 333.

Aktualnie cena za jeden gram złota najwyższej próby (999) wynosi około 225-240 złotych. Złoto można kupić w sztabkach. W poprzednim roku cena ta była nieco niższa, więc jak widać takie inwestowanie jest jak najbardziej opłacalne, ponieważ cena złota stale rośnie. Jeśli kogoś interesuje złoto próby 585 musi przygotować się na wydatek rzędu 115-125 złotych za gram. W przypadku próby 333 cena ta może wynieść z kolei zaledwie 55-65 złotych za gram. Nic dziwnego, że bardzo chętnie w sklepach jubilerskich szuka się właśnie takich wyrobów. Na złocie nie warto jednak oszczędzać.

Wartość złota a sytuacja na świecie

Ciekawą informacją dla inwestorów jest to, że wartość złota rośnie najbardziej w tym momencie, w którym sytuacja na świecie nie jest zbyt kolorowa. Złoto jest co prawda dość drogie dla przeciętnego odbiorcy, ale inwestycja ta może się nam zwrócić w bardzo krótkim czasie. To, że w Polsce za 1 gram trzeba zapłacić dość pokaźne pieniądze świadczy jedynie o tym, że polska waluta nie ma zbyt mocnej pozycji. 

Wzrost ceny złota w ostatnim czasie był uzależniony m.in. od rozwijającej się pandemii koronawirusa, konfliktu irańskiego oraz wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami. Złoto ma chronić świat przed niebezpiecznie wysoką inflacją. 

Trzeba jednak mieć pełną świadomość tego, że w przyszłości wartość złota może już tak szybko nie rosnąć. Duże znaczenie będzie miała sytuacja na świecie, dlatego należy ją bacznie obserwować. Mniej doświadczonym osobom zaleca się nawiązanie współpracy z wykwalifikowanymi doradcami finansowymi. Wtedy ryzyko inwestycyjne jest znacznie mniejsze, a zainwestowane pieniądze z pewnością nie zostaną wyrzucone w błoto. Złoto jest dużym zabezpieczeniem m.in. na wypadek wojny lub też nagłego kryzysu gospodarczego. W związku z tym popularność tego kruszcu ciągle rośnie, w wielu zakątkach świata. 

Warto przeczytać